České dráhy představily v Plzni a v Plané první Vectron v barvách národního dopravce

České dráhy dnes na prezentační jízdě z Plzně do Plané u Mariánských Lázní oficiálně představily první lokomotivu typu Vectron z produkce společnosti Siemens v barvách národního dopravce. Od prosince bude zahájen jejich provoz mezi Prahou a Drážďany, od léta 2018 se jejich trasa prodlouží až do Berlína, Hamburku a Kielu. Díky modernizaci trati a nasazení nových lokomotiv Vectron zkrátí ČD v kooperaci s německým národním dopravcem DB cestovní čas mezi Prahou a Berlínem na přibližně 4 hodiny. Nejrychlejší cestovní čas v historii železničního spojení obou metropolí.

Nový Vectron má modrošedý polep v barvách národního dopravce. Na boku lokomotivy jsou siluety měst, jimiž vlaky při cestě k Severnímu moři projíždějí. O novinkách dnes informoval člen představenstva Českých drah Michal Štěpán.  „Jsme připraveni jezdit trasu Praha – Berlín za 4 hodiny a sedm minut, v současné době na ni potřebujeme o 20 minut více. Zkrácení umožní nasazení nových lokomotiv Vectron, které projedou celou trasu. V současné době musíme v Drážďanech u vlaků lokomotivu měnit,“ řekl Štěpán.

„Vectrony v modrošedých barvách Českých drah představují další moderní vozidla, které budeme nasazovat na naše spoje. Díky nim dále posuneme konkurenceschopnost železniční dopravy ve střední Evropě. Deset lokomotiv je určeno pro společný česko-německý projekt kvalitního a rychlého spojení Prahy s Drážďany, Berlínem a Hamburkem. Tuto skutečnost připomíná i zvolený neobvyklý design, který představuje hlavní dominanty těchto čtyř měst,“ zdůraznil Miroslav Kupec, člen představenstva Českých drah odpovědný za techniku, servis a majetek, na úvod dnešního slavnostního představení prvního modrošedého Vectronu pronajatého společností ELL Českým drahám.

„S obchodními partnery úzce spolupracujeme na spuštění pravidelného provozu. Díky tomu můžeme zahájit ostrý provoz do Drážďan a Lipska bez odkladu hned od prvního dne nového jízdního řádu. Na konci jara pak pojedeme napříč celým Německem až do Hamburku a Kielu,“ připomněl plánovaný provoz Vectronů v novém jízdním řádu Miroslav Kupec. Společnost ELL zajistí během pronájmu také komplexní údržbu a servis na svých lokomotivách. K tomu využije dílenský personál DKV Praha, který již také prochází nezbytným zaškolením.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *