České dráhy lákají na vyhlášené adventní trhy doma i za hranicemi. Zařadily mezi ně i Plzeň

Máte rádi vůni svařáku, chuť opečené vinné klobásy a atmosféru předvánočně nazdobených center evropských metropolí? Pokud ano, naplánujte si před Vánocemi výlet k  našim sousedům. Do řady měst se dostanete rychle a  pohodlně vlaky Českých drah. Například z  Prahy do  Drážďan dojedete za dvě a čtvrt hodiny, do Vídně, Lince, Berlína nebo Bratislavy za zhruba čtyři hodiny a  vyrazit můžete i návštěvu vzdálenějších měst, jako jsou třeba Budapešť, Krakov, Varšava, Hamburk nebo Štýrský Hradec, nebo naopak do blízkých menších příhraničních městeček. Všude tam lze dojet přímými vlaky Českých drah a jejich partnerů.

Podobné je to při cestě za předvánoční atmosférou u nás doma. Cesta z Prahy do Olomouce na kouzelné trhy v historickém centru trvá Pendolinem jen přibližně 2 hodiny, do Brna se jede 2 a půl hodiny, do Plzně něco málo přes hodinu. Při cestě vlakem navíc neriskujete problémy, pokud si na trhu dáte voňavé svařené víno nebo medovinu, které k předvánoční atmosféře neodmyslitelně patří. Při cestách u nás doma lze využít například o víkendech skupinové víkendové jízdenky s celostátní nebo regionální platností.

Nejdelší tradici mají trhy ve Vídni, Drážďanech nebo v  Norimberku. Kromě vídeňských a drážďanských trhů dnes patří mezi Čechy k  nejnavštěvovanějším také trhy v  bavorském Řezně. Do všech těchto měst se dostanete pohodlně vlaky Českých drah.

Cena jízdenek přitom není vůbec vysoká. Nejvýhodnější jsou tzv. Včasné jízdenky Evropa, které pořídíte v  e-shopu národního dopravce. Z Prahy do Drážďan nebo Lince stojí od 238 korun jedním směrem, do německé nebo rakouské metropole je pořídíte od 375 korun. Jízdenky do téměř 700 kilometrů vzdáleného Hamburku jsou dostupné od 502 korun.

Návštěva vánočních trhů je v  současnosti cenově zajímavá také pro děti, studenty nebo seniory. Včasná jízdenka Evropa je pro ně po českém území zlevněná, takže ceny jsou opravdu atraktivní. Jízdenka jedním směrem tak vyjde z Prahy do Drážďan od 100 korun, do Vídně od 153 korun a do Bratislavy od 129 korun. Podobně výhodně lze cestovat i  z  dalších míst republiky. Například Včasná jízdenka Evropa pro studenty a  seniory z  Brna do Vídně stojí od 116  korun, do Bratislavy od 90 korun do Budapešti od 267 korun nebo z  Ostravy do Vídně od 119 korun, do Bratislavy od 116 korun a do Budapešti od 293 korun.

Máte-li rádi klidnější atmosféru, vydejte se do menších měst v  příhraničí. Třeba saská Míšeň leží pouhých 30 km severně od Drážďan a regionální vlaky jezdí mezi oběma městy každou půlhodinu. Pokud sem vyrazíte o  víkendu regionálními vlaky z  Ústí nad Labem, kupte si Skupinovou víkendovou jízdenku pro Ústecký kraj. S  rozšířením o německé příhraničí stojí 379 korun a může jí použít skupina až dvou dospělých a tří dětí. O  víkendech lze pro cestu z  Ústí nad Labem a Děčína do Drážďan využít i zvláštní spěšné vlaky Vánoční kometa, z  Ústí nad Labem odjíždí v  9:16 a z  Děčína v  9:36 s  příjezdem do Drážďan v  10:21. Zpět se vrací z  Drážďan v  15:35 s  příjezdem do Děčína v  16:18 a do Ústí nad Labem v  16:37.

Skupinovou víkendovou jízdenku s  rozšířenou platností pro Německo lze využít pro výlet na trhy i do dalších míst v  německém příhraničí, například do Saské Kamenice (Chemnitz), Řezna, Pasova a mnoha dalších. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *