Budějovický Budvar si letos připomíná 120. výročí od svého založení

Pivovar Budějovický Budvar, n.p. bude po celý rok připomínat 120. výročí svého založení. Ve středu 15. dubna totiž uplyne 120 let od ustavující valné hromady akcionářů „Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích“, který je přímým právním předchůdcem dnešního Budějovického pivovaru. Na ustavující valné hromadě byla zvolena první správní rada, která měla 9 členů a jejím předsedou byl JUDr. František Hromada. Dne 7. října 1895 uvařil první sládek Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích Antonín Holeček první várku piva o objemu pouhých 200 hektolitrů. Za vznikem Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích stáli především českobudějovičtí právovárečníci české národnosti vedení JUDr. Augustem Zátkou.

Město Budějovice – Budweis – již od 13. století vynikalo výrobou piva označovaného jako budějovické pivo nebo názvem „Budweiser Bier“. Označení výrobku místem původu logicky převzal při svém založení i Český akciový pivovar v Českých Budějovicích (např. „Budweiser Aktienbier“) a tím se přímo přihlásil k pokračování tradice výroby originálního Budějovického piva.

„Jsme hrdí na to, že pokračujeme v 750tileté tradici vaření originálního Budějovického piva pod značkou Budweiser Budvar. O tuto tradici pečujeme a uchováváme ji pro příští generace. Při výrobě Budějovického piva dodržujeme osvědčené řemeslné postupy, používáme výhradně původní suroviny a vaříme jej pouze v Českých Budějovicích. I proto se naše pivo může pyšnit Chráněným zeměpisným označením,“ řekl Ing. Jiří Boček, ředitel Budějovického Budvaru. Právo používat Chráněná zeměpisná označení „Budějovické pivo“ a „Českobudějovické pivo“ získal Budějovický Budvar již v roce 2004. Chráněná zeměpisná označení garantují spotřebitelům skutečnou kvalitu, tedy to, že zakoupený produkt není levnou napodobeninou a že byl vyroben na konkrétním místě, z přesně definovaných surovin a předepsaným výrobním postupem.

Od března letošního roku je na trhu limitovaná edice dárkového balení „Budweiser Budvar Collection“ se čtyřmi druhy piva značky „Budweiser Budvar“ (světlý a tmavý ležák, speciální pivo a výčepní pivo). Od 1. dubna ponesou všechny láhve světlého ležáku a výčepního piva značky „Budweiser Budvar“ krčkové etikety s motivem 120 let. V průběhu roku se na trhu objeví i další limitované edice piva připomínající založení Budějovického Budvaru. V rámci 120. výročí proběhne také řada akcí pro spotřebitele i pro širokou veřejnost.        (sed)                 

  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *