Bronzová žena chovající dítě vítá každého před lochotínskou porodnicí

Bronzová socha ženy chovající na lavičce malé dítě vítá ode dneška každého pacienta, nebo spíše pacientku, i návštěvníka Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Poutavé dílo, jehož autorkou je kanadská sochařka českého původu Lea Vivot, obyvatelé prvního plzeňského obvodu znají. Posledních několik měsíců stálo před budovou radnice Městského obvodu Plzeň 1.

„Umístit tuhle krásnou bronzovou sochu s názvem „Dar života“ u nemocnice bylo logické rozhodnutí. Paní Lea Vivot totiž námět na ni vytvořila právě v porodnici, kde přivedla na svět svého prvorozeného syna. Je to krásný hold mateřství,“ říká starosta Městského obvodu Plzeň 1 Miroslav Brabec. Ředitel Fakultní nemocnice Václav Šimánek je rád, že takové dílo lochotínský zdravotnický areál získal. „Je nám velkou ctí, že toto krásné  dílo, vyjadřující nejhlubší lidský cit, a tím je mateřství, bylo zapůjčeno právě fakultní nemocnici. Ročně se u nás narodí více jak 3200 dětí a jsem přesvědčený, že mnohé maminky a  tatínky pohled na tuto překrásnou sochu potěší,“ řekl Šimánek.

U sochy je umístěna mosazná tabulka, která připomíná, že dílo Fakultní nemocnici Plzeň zapůjčila Lea Vivot a Nadační fond Plzeň sobě, který v ulicích západočeské metropole představil i další bronzové skulptury této umělkyně.

„Díky vítězství sochy „Dar života“ v anketě, která zjišťovala, která socha má zůstat v Plzni, jsme hledali to nejvhodnější místo, které by mohlo být díky soše zvelebeno. Nejlepším prostorem pro sochu bylo její umístění před pavilon Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň. Autorka Lea Vivot při poslední návštěvě Plzně řekla, že lavička je místo, kde se odehrává velká část života, a proto je dobré mít sochu v blízkosti samotného zrodu života. Cílem Nadačního fondu Plzeň sobě je dávat život nevyužitým veřejným prostranstvím, což jsme tímto aktem splnili, “ vysvětluje umístění sochy předseda Nadačního fondu Plzeň sobě Roman Jurečko.

Foto Adéla Vacková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *