Amira má dnes narozeniny. První!

První lvíče odchované v plzeňské zoo po 42 letech – Amira – má dnes své první narozeniny. Je to rovněž pravděpodobně poprvé, co je na Lochotíně chovaná čtyřčlenná lví tlupa. Ta vyniká v rozsáhlém přírodním výběhu z roku 2002. Je to také první čistokrevný lev, odchovaný v Plzni. Minulá lvíčata (Luisa a Lotka – 1971 a Sultán 1974 patřila k lvům, u nichž nebyla známá příslušnost ke konkrétnímu poddruhu).

Odchovy lvíčat se na Lochotíně podařily naposledy vletech 1971 a 1974. Šlo o lvy pustinné, nepatřící ke konkrétnímu určenému poddruhu, odchovány byly samičky Luisa, Lotka a lev Sultán. Od lvic berberských Lekyshy ani Zuoiny se v letech 2002-2015 odchovy nepodařily. Lev berberský (poddruh lva z Maroka, zpohoří Atlas) přežil své vymření díky chovu marockého krále a od 70. let 20. století je chován v několika zoologických zahradách. V ČR se daří jeho chov v olomoucké zoo, odkud pochází plzeňský chovný samec Mates.

Lev berberský je vzácným severoafrickým poddruhem lva pustinného. Do dnešních dnů přežil v soukromém chovu marockých králů jen díky shodě šťastných okolností a již dlouhé desítky let tak přežívá pouze v zajetí. První lví samice Zuoina byla do Plzně přivezena přímo z marockého Rabatu jako geneticky velmi cenný jedinec pro posilu evropského chovu. Lvi vytvářejí dlouhodobé, uzavřené, těsně spojené tlupy, které se skládají průměrně ze 4 až 6 vzájemně příbuzných lvic a jejich mláďat. Členové skupiny spolupracují při lovu velké zvěře, jako jsou zebry, pakoně a buvoli, sami pak loví malá zvířata, jako například hlodavce a plazy. Na rozdíl od lvic žijí lví samci osamoceně nebo v tlupách dvou až tří nepříbuzných samců nebo čtyř až pěti příbuzných samců.

Foto Martin Vobruba

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *