Zoo blahopřeje cestovateli Miroslavu Zikmundovi k rovné stovce. Jako má celodřevěný model Tatry T77

Cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund slaví dnes 100. narozeniny. Významné jubileum si připomněli i v Zoologické a botanické zahradě města Plzně. Pozdrav a poctu Miroslavu Zikmundovi přednesl ředitel zoo Jiří Trávníček (na prvním snímku ze známým cestovatelem). “Všichni vzpomínáme a srdečně gratulujeme,” vzkazuje Jiří Trávníček.

Miroslav Zikmund navštívil plzeňskou zoo poprvé v roce 1999 (druhá fotografie) a pak v letech 2011 a 2014. Od jeho poslední návštěvy v roce 2014 (třetí foto) je součástí vstupní budovy Světa v podzemí v zoo trvalá expozice Z+H „Past na rovníku“, realizovaná ve spolupráci s Muzeem  Jihovýchodní Moravy ve Zlíně a CK Livingstone.

Jako symbolický dárek k Zikmundovým narozeninám byl dnes představen celodřevěný model Tatry T77 od plzeňského autora Stanislava Kotena, který expozici obohatí (čtvrtý snímek).

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Po absolvování plzeňského Masarykova reálného gymnázia nastoupil v roce 1938 na Vysokou školu obchodní v Praze. Tam se seznámil s Jiřím Hanzelkou. Na první společnou cestu se dvojice vydala v roce 1947 automobilem Tatra 87. V roce 1968 otevřeně vystoupili proti sovětské okupaci a až do pádu komunistického režimu v  roce 1989 měli zakázanou veškerou veřejnou a publikační činnost. Po roce 1989 začal Miroslav Zikmund znovu cestovat do zahraničí. Již dlouhou dobu žije ve Zlíně, ale k  Plzni má stále blízko.

Fotografie Kateřina Misíková, Jaroslav Vogeltanz a Pavel Pecháček

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *