Zloději se snaží dohnat příjmy ušlé během lockdownů, krádeží v obchodech přibývá

V předvánočním čase každoročně narůstají počty krádeží. Nahrává tomu i fakt, že lidé bývají více nepozorní a roztržití. Svou aktivitu zvyšují zloději v obchodech a žně mají také kapsáři, kteří se snaží dohnat manko vzniklé během uplynulého období sociální izolace a lockdownů. Počty krádeží narůstají až o 40 % oproti zbytku roku.

Riziko okradení roste, nejsou tu turisté
Riziko, že kapsáři okradou právě vás, paradoxně roste s tím, že rapidně ubylo zahraničních turistů. Ti totiž byli jejich častým cílem. Aby si tedy zlodějíčci nakradli na svou obživu, obracejí svoji trestnou činnost ještě více proti běžným lidem v předvánočním shonu, a to téměř všude na exponovaných místech jako jsou náměstí, vánoční trhy či dopravní prostředky.

Kapsáři neoperují pouze na ulici
„Kapsáři totiž v tomto období neoperují pouze na ulici, ale přesouvají se i do přeplněných obchodních center, supermarketů a obchodů. Kabelky s osobními věcmi, peněženky s hotovostí a platebními kartami nebo mobilní telefony jsou jejich oblíbeným lupem,“ říká Viktor Houška z BNP Paribas Cardif.
Neodradí je ani přítomnost security pracovníků nákupních center a obchodů. Nahrává jim fakt, že jsou zákazníci často nepozorní, věnují pozornost více věcem najednou a jsou roztržití.

Davy nakupujících nahrávají pachatelům
„Počty krádeží narůstají s počtem zákazníků a tržbami. Předvánoční shon a nákupní šílenství tak zlodějům i kapsářům hraje do karet. Přeplněné obchody jsou příslibem dobrého úlovku a lidé často zlodějům nahrávají tím, že jsou roztržití a nepozorní. Méně než obvykle si hlídají své osobní věci, peněženky a kabelky, nosí u sebe větší finanční hotovost a při vánočním nakupování často nedodržují zásadu nenechávat nakoupené zboží v autě,“ říká Ondřej Mareček ze společnosti SSI Group.

Krádeže trápí nejvíce velká města. Zloději z menších měst se nebojí dojíždět
Zloději se zaměřují především na velká města, která nabízí kýženou anonymitu. Liší se tak počty krádeží mezi velkými a malými městy či vesnicemi, kde se lidé většinou znají. Zvyšuje se proto také mobilita pachatelů, kteří za vidinou kvalitního lupu přejíždějí v jejich sezóně i přes celou republiku.

Zdroj: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *