Zlatá kráva už pivo dává. V Nepomuku po 85 letech obnovila rodina Sochorových výrobu piva

Na vědomost se dává, že Zlatá kráva pivo dává. A platí to už od začátku prosince, kdy se v Nepomuku na Plzeňsku po 85 letech začalo opět vařit pivo. Původní pivovar obnovila místní rodina Sochorových, která tam do dvou let plánuje ještě otevření pivních lázní i expozice o historii vaření piva. Roční výstav pivovaru bude kolem 3000 hektolitrů. Informoval o tom Radovan Sochor, který ve stejném bloku domů nad náměstím otevřel v roce 2002 Švejk restaurant U Zeleného stromu a později hotel.

“Máme tu mladou šikovnou sládkovou Žanetu Petružálkovou,” chválil si ještě před slavnostním otevřením pivovaru Radovan Sochor. V nabídce budou čtyři druhy piv – hlavně dvanáctka a desítka, tedy plnotučná a polotučná Zlatá kráva – a dále speciální druhy svrchně kvašeným piv typu IPA a APA (Indian Pale Ale a American Pale Ale, třinácti a čtrnáctistupňové), které ponesou názvy Traktor. “To proto, že jsme farmářský pivovar,” uvedl.

První rok chtějí v Nepomuku vyrobit alespoň tisíc hektolitrů. Ceny piva jsou nižší, než za kolik v místě prodávají srovnatelné druhy velcí výrobci. Půllitr desítky nepřekračuje 25 korun.

Obnova pivovaru přišla zhruba na patnáct milionů korun. Ležácké sklepy a spilka jsou ve sklepích původního pivovaru v areálu nazvaném U Zeleného stromu. “Jde o celou jednu terasu v horní části nepomuckého náměstí,” uvedl Sochor. Další etapou budou pivní lázně, pivní hotel plus pivovarské muzeum. Obojí by mělo vzniknout do dvou let.

Soukromý pivovar v Nepomuku, který byl ve stejné budově, jako je nyní obnovený provoz, začal vařit v roce 1870 a přestal fungovat v roce 1932, přičemž poslední rok vyrobil 3200 hektolitrů, stejně jako plánuje nový provoz. V Nepomuku na náměstí byly dva pivovary se zhruba stejným výstavem.

Foto Pivovar Zlatá kráva

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *