Zimní pneumatiky je třeba důkladně vybírat

I když jaro už pomalu klepe na dveře, zapomínat na stav zimního obutí se nevyplácí ani v této době. Morana ještě zdaleka neřekla své poslední slovo a situace, kdy se hrubší dezén a měkčí směs mohou hodit, jistě ještě přijde.

Barum Polaris 3, foto: Barum

Barum Polaris 3, foto: Barum

Legislativa v tomto ohledu hovoří jasně. Zimními pneumatikami musí být auto vybaveno mezi 1. listopadem a 31. březnem v případě, že na vozovce leží souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo lze vzhledem k meteorologickým podmínkám takovou situaci očekávat. Výjimku tvoří komunikace osazené dopravní značkou Zimní výbava. Tady musíte mít obutí do chladných podmínek vždy. Pokud nařízení porušíte, hrozí vám kromě nehody také dvoutisícová bloková pokuta. Policista může v některých případech dokonce zakázat další jízdu.

Ačkoli ze zákonné formulace vyplývá, že za slunečného březnového dne už můžete pomýšlet na návštěvu pneuservisu, odborníci většinou nedoporučují nechat se nastupujícím jarem unést. Husté sněžení může přijít i během krátkodobého dubnového ochlazení a škody při případné nehodě lze jen těžko srovnávat s nějakým tím mikrometrem vzorku, který pozře asfalt. Pokud tedy víte, že Vaše zimní pneumatiky dovršily svou životnost na konci února, rozhodně se nemusí vyplatit řešit to předčasnou výměnou za obutí do tepla.

Nákup nové sady pryžových papučí vás stejně nemine. I v zimě lze přitom sehnat kvalitní výrobky za slušnou cenu. Špičkové zimní pneu od prémiových výrobců samozřejmě něco stojí, svou kvalitu má ale i běžná produkce, jejíž pořizovací náklady mohou být zlomkové. Mezi všemi lze jmenovat český Barum nebo slovenský Matador. Nezávislé testy je obvykle řadí do průměru, či v případě naší značky dokonce nadprůměru. To je dílem nejen zlatých českých ručiček, ale i německého know-how, které do obou továren přinesla firma Continental.

Zajímavě se pak jeví otrokovická novinka Barum Polaris 5 nebo starší Polaris 3. Škodu Fabii do ní obujete za přibližně 5 tisíc korun a máte jistotu, že ve sněhu vás auto nezklame. Právě chování pneumatiky Barum Polaris na bílé nadílce totiž redaktoři německého Autobildu v loňském testu kvitovali nejvíce. Moravský kus pryže v tomto klání porazil například pneumatiky na zimu Vredestein Snowtrac 5 nebo Firestone Winterhawk 3 a získal hodnocení uspokojivé.

Buď jak buď, až se svatý Petr příště rozhodne potěšit děti a prozkoušet řidiče, nespoléhejte pouze na zimní pneu. Věřte, že kloužou všechny, jen některé o něco později. Vždy se tak při sněžení či za deště vyplatí sundat nohu z plynu, více se soustředit a předvídat, předvídat a ještě jednou předvídat.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *