ZEPTEJTE SE PRÁVNÍKA: Zdá se mi, že jsem od pojišťovny dostal za rozbitý mobil málo peněz

V listopadu 2019 do mne na ulici vrazil cyklista. Nic se mi nestalo, ale můj mobilní telefon byl úplně rozlámaný. Cyklista byl stoprocentní viník, ale byl naštěstí pojištěný a způsobenou škodu uznal. Oba jsme ji proto pojišťovně nahlásili a já dodal potřebné doklady. Nyní mi pojišťovna poslala oznámení, že mi vyplatí plnění ve výši cca 4.500 Kč. Když jsem telefon před rokem a půl kupoval, stál skoro 10.000 Kč a rozhodnutí pojišťovny se mi proto nelíbí. Co mohu dělat?

Karel, K., Jesení

Bohužel vás asi nepotěším. Pojišťovna totiž v tomto případě patrně postupovala správně. Podle ustanovení § 2952 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku se totiž  při vzniku škody nahrazuje tzv. skutečná škoda. Tu je pak třeba vidět jako rozdíl mezi majetkovým stavem poškozeného před vznikem škody a po něm.  Při určení výše škody na věci se vychází z její obvyklé ceny v době poškození a zohlední se, co poškozený musí k obnovení nebo nahrazení funkce věci účelně vynaložit (srovnej § 2969, odst. 1, občanského zákoníku). V podstatě by vám tedy pojišťovna měla nahradit hodnotu, která odpovídá pořizovací ceně rok a půl starého použitého telefonu stejné značky jako vám byl zničen. V případě, že s rozhodnutím pojišťovny nesouhlasíte, můžete ji požádat o přehodnocení jejího rozhodnutí, případně se obrátit na soud. V případě soudního řízení však na straně žalovaného nebude stát pojišťovna, ale sám cyklista, který do vás vrazil.

 

Na vaše problémy reaguje advokát Mgr. Petr Žižka ze stejnojmenné advokátní poradny v Plzni.

NOVÁ ADRESA: Sedláčkova 209/16

 

Potřebujete poradit, nebo vás někdo napálil? Své dotazy posílejte do naší redakce na e-mail obchod@ceskypohled.eu

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *