ZEPTEJTE SE PRÁVNÍKA: Bývalý manžel přestal platit výživné na děti
Dobrý den, jmenuji se Monika, mám dvě malé děti, 5 a 12 let. Před třemi roky jsem se rozvedla. Soud dal děti mně a bývalému manželovi určil výživné na obě děti 5.500,- Kč. Před půl rokem přišel bývalý manžel o zaměstnání a výživné přestal platit. Nevím, co mám dělat. Jsme bez úspor a faktury nepočkají.
Vážená čtenářko, ztráta zaměstnání nezbavuje Vašeho bývalého manžela vyživovací povinnosti k Vašim společným dětem a bez změny rozhodnutí soudu nemá sama o sobě na výši výživného vliv. Neplacením soudem určeného výživného tak manželovi vzniká dluh, který je s ohledem na rozhodnutí soudu již přímo vykonatelný, a to včetně příslušných úroků z prodlení. Zákon Vám tedy dává možnost se s touto pohledávkou obrátit přímo k výkonu soudního rozhodnutí, tedy na exekutora, nebo soud. U soudního výkonu rozhodnutí, které je obecně komplikovanější, se s ohledem na přetíženost většiny českých soudu dá očekávat pomalejší průběh, než u výkonu prováděného exekutorem. Exekutor, na kterého se obrátíte, sám zvolí nejúčinnější způsob vymožení dluhu, přičemž mezi ty nejefektivnější často patří i zdánlivě s dluhem nesouvisející pozastavení řidičského oprávnění dlužníka. Výkonem rozhodnutí může být dále postihnut dlužníkův majetek, nebo jeho příjmy, a to i včetně sociálních dávek.
Právní řád dále dlouhodobé zanedbávání povinné výživy postihuje v trestní rovině jako trestný čin „zanedbání povinné výživy“, kdy v případech, neplnění vyživovací povinnosti po dobu delší než čtyři měsíce, hrozí takovému dlužníkovi odnětí svobody až na jeden rok, ve zvláštních případech až na tři roky.
Na vaše problémy reaguje advokát Mgr. Petr Žižka ze stejnojmenné advokátní poradny v Plzni, Hankova 8.
Potřebujete poradit, nebo vás někdo napálil? Své dotazy posílejte do naší redakce na e-mail obchod@ceskypohled.eu