Začíná Týden mozku. Veřejnosti odkryje novinky o výzkumu nejen paměti
Paměť, její mechanizmy a poruchy, Biologické rytmy a světlo nebo Spánek a paměť ve zdraví a nemoci – to jsou jen některá z témat série přednášek předních odborníků plzeňské lékařské fakulty. V rámci globální kampaně Týden mozku (Brain Awareness Week) budou vědečtí pracovníci a pedagogové Lékařské fakulty přednášet v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje ve Smetanových sadech.
Série přednášek se uskuteční v úterý 12. března od 16 do 19 hodin a vstup na ni je zdarma.
Prvním z přednášejících bude respektovaný český vědec doktor Karel Ježek, který strávil sedm let v týmu manželů Moserových, držitelů Nobelovy ceny za lékařství. V Biomedicínském centru plzeňské lékařské fakulty vede Karel Ježek Laboratoř experimentální neurofyziologie a jeho tým se zabývá výzkumem mozku a paměti.
Další přednášející doktor Filip Tichánek je rovněž výzkumným pracovníkem Biomedicínského centra a zaměří se na téma Význam neurogeneze v dospělém mozku.
Odborná asistentka Ústavu patologické fyziologie doktorka Dana Jelínková bude hovořit o biologických rytmech a světle.
Na poli výzkumu se pohybuje i další z přednášejících docent Jan Cendelín z Laboratoře neurodegenerativních poruch Biomedicínského centra. Ve své přednášce se bude zabývat otázkou neurotransplantační léčby.
Na závěr série zazní přednáška dalšího neurofyziologa Biomedicínského centra doktora Karla Blahny na téma Spánek a paměť ve zdraví a nemoci.
Týden mozku je jedinečný cyklus přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.
Týden mozku, Plzeň (program pro veřejnost – vstup zdarma)
úterý 12. 3. 16:00 – 19:00, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Smetanovy sady, Plzeň
Přednášejícími jsou vědečtí pracovníci a pedagogové Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy, spolupořadatelem je Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje.
1. Paměť, její mechanizmy a poruchy
⦁ Karel Ježek
2. Význam neurogeneze v dospělém mozku
⦁ Filip Tichánek
3. Biologické rytmy a světlo
⦁ Dana Jelínková
4. Neurotransplantační léčba onemocnění mozečku: naděje nebo slepá ulička?
⦁ Jan Cendelín
5. Spánek a paměť ve zdraví a nemoci
⦁ Karel Blahna
(tz)
Ilustrační foto