Začal nový školní rok. V Plzni přibylo prvňáčků, je jich více než 1 700

Ve všech třídách základních škol zřizovaných městem Plzní dnes usedlo cca 16 500 žáků. Je to nejvyšší počet za několik posledních let. Z toho má být 1 717 těch, kteří do školních lavic usedají poprvé. Loni bylo prvňáčků 1 611. Větší počet žáků je dán nejen tím, že do plzeňských škol nastupují děti ukrajinských válečných běženců, ale také nástupem silnějšího populačního ročníku do prvních tříd. O děti se v plzeňských školách starají téměř dva tisíce pracovníků, ať již pedagogů, asistentů pedagoga i nepedagogických pracovníků. Děti ze sociálně potřebných rodin vybavilo město Plzeň školními pomůckami. Během letních prázdnin bylo také dokončeno několik velkých stavebních a investičních akcí celkem za desítky milionů korun.

Letní prázdniny město Plzeň využilo k rozsáhlým stavebním úpravám u celkem devíti škol. Další velká investiční akce proběhla například ve 2. základní škole ve Schwarzově ulici, kde děti přivítal náměstek primátora David Šlouf. „Dnes je pro vás jeden z nejdůležitějších dnů ve vašem životě. Jsem si jistý, že se vám na 2. základní škole bude líbit, letos jsme pro vás dostavěli přístavbu školní jídelny a nové učebny celkem za 24 milionů korun. Chtěl bych vám popřát, abyste ve škole našli spoustu kamarádů a aby vám přátelství vydrželo celý život,“ řekl přítomným prvňákům a jejich rodičům náměstek David Šlouf.

K dalším velkým stavebním úpravám provedených nebo dokončených během letních prázdnin na plzeňských základních školách patří třeba oprava školní kuchyně ve 14. základní škole (Zábělská ulice) za 1,8 milionů korun, rekonstrukce podlahy ve velké tělocvičně ve 34. základní škole (Gerská ulice) za 1,6 milionů korun, přístavba cvičebního sálku ve 25. základní škole (Chválenická ulice) za 6 milionů korun nebo výměna oken ve 20. základní škole (Brojova ulice) za milion korun či rekonstrukce rozvodů vody za 1,8 milionů korun a rekonstrukce školního hřiště za 2,5 milionů korun uskutečněné v 33. základní škole (ulice Terezie Brzkové) a další.

Počet žáků v plzeňských školách

Přání pěkného školního roku ostatně platí pro všechny žáky. Podle předpokladu Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně by letos mělo do lavic základních škol zřizovaných městem Plzní, kterých je celkem 26, usednout celkem 16 502 žáků (loni jich bylo 14 588). Z toho má být 1 717 prvňáčků. Skutečný počet bude upřesněn během září. Prvňáčků je letos oproti loňskému roku (1 611) více. „Je to dáno tím, že nastupuje silnější populační ročník i tím, že do prvních tříd byly zapsány i děti běženců z Ukrajiny,“ vysvětlila vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy Dagmar Škrlantová.

O děti se v plzeňských základních školách bude letos starat 1 252 pedagogů (loni 1 235), 230 asistentů pedagoga (loni 206) a 505 nepedagogických pracovníků (loni 506).

Výuka dětí z Ukrajiny
Z celkového počtu žáků plzeňských základních škol má být 1 400 dětí z Ukrajiny. Počet je však jen orientační, bude upřesněn během září.

Město Plzeň zřídilo také několik homogenních tříd pro děti z Ukrajiny. Čtyři fungují při Benešově základní škole jako její odloučené pracoviště. Jedna je v objektu TJ Slavoj a další tři v budově Západočeské univerzity v Sedláčkově ulici. Jedna homogenní třída pak patří pod 11. základní školu v Baarově ulici jako její odloučené pracoviště v objektu ve Skupově ulici, který je města Plzně. Právě z důvodu výuky ukrajinských dětí rozšířili plzeňský pedagogický sbor učitelé z Ukrajiny a také ukrajinští asistenti pedagoga.

Školní výbava a pomůcky pro děti ze sociálně potřebných rodin
Město Plzeň prostřednictvím Odboru sociálních věcí magistrátu města Plzně zajistilo školní výbavu pro plzeňské děti ze sociálně potřebných rodin.

„Už více než deset let funguje náš projekt Přímá podpora sociálně potřebných rodin s dětmi – žáky základních škol. Školní výbavu a potřeby od nás letos na konci prázdnin dostalo na dvě stovky dětí ze znevýhodněného prostředí. Projekt má pevná pravidla, která zamezují zneužití pomoci. Na nákup školních batohů, penálů, pastelek, vodovek, sešitů, pytlíků na přezůvky či svačinových boxů a dalšího jsme vyčlenili čtvrt milionu korun,“ uvedla náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková, do jejíž gesce mimo jiné spadá i oblast sociálních věcí. „Vybavujeme především prvňáčky z rodin, které potřebují pomoci. Může jít například o děti samoživitelů či o školáky z rodin s více dětmi, které mají problémy sehnat dostatek financí na nákup školních potřeb. Nechceme, aby si rodiče brali půjčky, které by pak mohli mít problém splácet a dostali se tak do dluhové spirály. Díky pomoci města mohou mít děti z rodin, které se ocitly v ekonomické nouzi, kvalitní školní výbavu, podobnou, jakou mají jejich vrstevníci. Necítí se tak hned od samého začátku ve škole stigmatizováni,“ vysvětlila Eliška Bartáková s tím, že podpora směřovala do plzeňských rodin, s jejichž vytipováním pomohly městské obvody a neziskové organizace, které s rodinami, jímž hrozí sociální vyloučení, dlouhodobě pracují.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *