Za Komarkem a historickými autobusy v sobotu a v neděli do Lužné

České dráhy se svými partnery připravily na sobotu a neděli (19. a 20. září) ve svém železničním muzeu v Lužné u Rakovníka jedinečné setkání historické železniční a silniční techniky. Klasický program železničního muzea o víkendu obohatí jízdy unikátním parním vozem Komarek z roku 1903.

V Evropě se dochovaly v provozním stavu pouze dva podobné vozy. Za druhým byste však museli až do vzdáleného Švýcarska. Za Komarkem se stačí vydat do kouzelné krajiny Křivoklátských lesů asi 50 kilometrů západně od Prahy.

Komarek byl vyroben v roce 1903 v legendární pražské vagónce Ringhoffer pro lokálku Česká Lípa – Kamenický Šenov. V dalších letech sloužil i na jiných lokálkách a dojezdil v roce 1947 na lokálce ve východočeské v Dobrušce.  Pak byl přesunut do sbírek Národního technického muzea v Praze, kde je dodnes jedinečným exponátem. Několik desetiletí byl v neprovozním stavu vystaven v hale muzea na pražské Letné a teprve před několika lety se ho podařilo vrátit do provozu.

Komarek bude o víkendu provozním exponátem v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka. Svést se tímto pitoreskním dýmajícím zeleným vagónkem na jeho dřevěných lavicích bude možné v sobotu až 7x a v neděli 5x na trati do Krupé.  Cena jízdného za osobu bude 100 Kč.

Druhým velkým lákadlem do muzea budou historické autobusy typu RTO a ŠL. Ty v minulosti čekaly na desítkách vlakových zastávek na své cestující, kteří přijížděli vlaky, aby je rozvezly do vesniček a osad, které neleží na železničních tratích. Tato vozidla už řadu let nepotkáte v pravidelném provozu, proto může být návštěva Lužné u Rakovníka příležitostí k připomenutí si, jak se cestovalo ještě před pár desítkami let a jak byl vnímán komfort od konce 50. do konce 80. let minulého století.

Zdroj: ČD

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *