Za dvouletou Sabi přijela do plzeňské zoo z Kolína nad Rýnem i její matka Curly

Od konce letošního září chová Zoo Plzeň hrabáče kapského. Dvouletá samice Sabi přijela do Plzně z belgické zoo v Antwerpách. Před týdnem do plzeňské zahrady dorazila i matka Sabi, sedmnáctiletá Curly. Ta se narodila v nizozemské zoo v Arnhemu, až do teď žila v německé Zoo Kolína nad Rýnem.

“Expozice pro hrabáče byla vytvořena již v roce 2001 v pavilonu Tajemný svět africké noci,” říká mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. “Tento savanový hmyzožravý  savec je jediným zástupcem svého řádu. Dosahuje délky těla až 140 centimetrů a hmotnosti i 65 kilo,” dodává. V Evropě jej nyní chová 25 zoo, v ČR již čtyři (kromě Plzně ještě Praha, Dvůr Králové a Olomouc). Hrabáč byl známý pod starým českým jménem kuťoš (kutat) nebo domorodým africkým jménem takaru.

Hrabáče krmí jeho chovatelé ráno a večer mixovanou kaší, které za den sní 650 gramů. Je ze směsi pro hmyzožravce ochucené banánem, jablkem a vařenou mrkví. “Chutná jim. Vylizují a srkají z misky,” uvádí Martin Vobruba s tím, že zvlášť ještě obě samice dostávají moučné červy. Sabi je zvědavější než její matka Curly, je také hravější. Obě jsou ale přátelské a hodné,” usmívá se mluvčí zoo.

Foto Kateřina Misíková

 

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *