Z Pekla je dočasné přístřeší pro uprchlíky, v Dominikánské integrační centrum

Plzeň vybudovala ve svém areálu KD Peklo dočasné nouzové přístřeší pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Začalo fungovat v pátek 1. dubna v poledne. K pátku zároveň bylo ukončeno nouzové ubytování v hale TJ Lokomotiva. Zároveň město poskytlo svůj bývalý Dům digitálních dovedností v Dominikánské 9 pro vytvoření integračního centra. Uprchlíci v něm najdou šatník, sociální a právní poradenství i pomoc ohledně bydlení a zajištění zaměstnání. Projekt integračního centra, který nabídne i adaptační kurzy či jazykové kurzy češtiny, zaštiťuje Člověk v tísni spolu s organizacemi Tady a Teď a Ponton, klíčovým partnerem je ukrajinská občanská iniciativa. V KD Peklo bylo v pátek 1. dubna ubytováno osm lidí, v sobotu sedm.

„V bývalém Kulturním domě Peklo, v částech, které dříve sloužily jako kanceláře společnosti Plzeň 2015, jsme vybudovali dočasné nouzové přístřeší. Kapacita je 50 lůžek, čímž splňujeme rozhodnutí hejtmana Plzeňského kraje, že obce s rozšířenou působností musí zajistit dočasná nouzová přístřeší s kapacitou právě minimálně 50 osob. To KD Peklo bez problémů splňuje. Cílem zdejšího centra je, aby válečný uprchlík, který přijede například v noci do Plzně, si zde mohl odpočinout po dlouhé cestě, poté si vyřídit věci v KACPU neboli Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. Také, pokud by neměl vyřešené ubytování na první dny v naší zemi, může zde nějakou dobu pobýt. Ubytovací kapacity v Plzni jsou prozatím dostatečné,“ řekl David Šlouf, náměstek pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem města.

Část pětipatrového domu v Dominikánské 9  půjčilo město iniciativě Holky holkám, která zajišťuje oblečení pro uprchlíky. Další část je  pro Člověka v tísni, Ponton a Tady a Teď. Tyto organizace tam vytvoří kompletní integrační centrum, kde bude příchozím Ukrajincům nabídnuta právní, psychologická pomoc, pomůžou s najitím práce, zajištěním dalších úředních věcí, nabídnou adaptační skupiny i jazykové kurzy. Centrum by mělo pomoci Ukrajinci úspěšně začít v nové zemi,“ dodal David Šlouf.

Zázemí v KD Peklo vybudovala Plzeň v administrativní části, nikdo z válečných uprchlíků ani osob, které provoz zajišťují, se nedostane do hlavního sálu, jenž je uzavřen z důvodu špatné statiky stropů.

„Centrum jsme vybudovali za pět dní. Vybavili jsme bývalé kanceláře lehátky, lůžkovinami, vznikl zde hrací koutek, dále je zde kuchyňka se společenskou místností, lidé si zde mohou tedy uvařit nebo ohřát jídlo a společně si popovídat. Mohou si zde také vyprat. Jídlo do KD Pekla bude zajišťovat město Plzeň. V jednotlivých kancelářích můžeme umístit od tří do sedmi lůžek, pokud zde najde přístřeší rodina, budeme se snažit jim zajistit zázemí pospolu,“ vysvětlil Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně, jenž má na starosti technickou část zajištění KD Pekla pro válečné uprchlíky. Během dne budou do Pekla docházet sociální pracovníci, kteří umí ukrajinsky, na psycho-sociální pomoc. Sociální pracovníky zajišťuje magistrátní odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování.

„V místě nouzového ubytovacího centra v KD Peklo bude sloužit městská policie, a to 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Vyjma bezpečnostního dohledu zajistí i evidenci příchozích a odchozích ubytovaných uprchlíků z Ukrajiny. Počty zapojených zaměstnanců do této činnosti se budou měnit v návaznosti na potřebě, standardní výkon služby tím nebude ovlivněn. Váleční uprchlíci v KD Peklo můžou strávit maximálně 30 dní,“ doplnil radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

„KD Peklo zcela jistě zajišťuje lepší komfort nouzového přístřeší pro válečné uprchlíky než hala na Lokomotivě, která opět začne od středy sloužit svým sportovním účelům, jak dětem, tak sportovním klubům. V Pekle lidé mohou odpočívat v oddělených místnostech, uvařit si zde, děti v něm najdou hrací koutek vybavený od TV Nova, které tímto děkujeme,“ doplnil náměstek David Šlouf.

Zdroj: www.plzuen.eu

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *