Z Medvědího pramene v Mariánských Lázních je dnes Medvídě. Pojďte se tam společně podívat
Mezi světovými válkami byl častým cílem vycházek lázeňských hostů a velmi populární se stal zejména po roce 1945. Jeho voda je čistá, studená, uhličitá, mírně železitá a velmi osvěžující. Řeč je o Medvědím prameni západně od centra Mariánských Lázní. Dnes je mezi místními známý spíš jako Medvídě, i když v mapách je stále uvedený podle původního názvu – Medvědí pramen.
Ale ať už mu kdokoliv říká jakkoliv, historii má tenhle ne příliš známý lázeňský vývěr v Medvědím údolí opravdu bohatou. A dokonce nevytéká ani na stejném místě jako před pětatřiceti lety…
Původní pramen vyschl
Nejstarší zprávy o prameni Bärenquelle (Medvědí pramen) jsou z období před první světovou válkou.Vyvěral z vykotlaného pařezu v těsném sousedství Medvědího potoka. Býval cílem víkendových, ale i jen odpoledních vycházek a místem odpočinku pro lázeňské hosty. V roce 1960 byla do údolí asi dva kilometry od centra Mariánských Lázní umístěna socha medvěda od akademického sochaře Vítězslava Eibla. A tím se stalo místo ještě atraktivnějším a chodilo tam stále víc a víc lidí. Místo se začalo často objevovat i na tehdejších pohlednicích a je jasné, že vedení města se snažilo údolíčku upravovat a vylepšovat.
V roce 1974 nechala radnice postavit větší dřevěný altán, udělat lepší parkovou úpravu a na pozadí staršího monosmrkového porostu vysázet modřín, kleč, vejmutovku i břízu. Město rozhodlo dosavadní jednoduché jímání kyselky nahradit mocnou betonovou kruhovou jímkou. A to se ukázalo jako špatné řešení. Pramen ztrácel na vydatnosti a v polovině osmdesátých let minulého století zcela zanikl. Ale tím jeho příběh nekončí.
Jmenuje se podle medvěda nebo Medvěda?
Jak vůbec Medvědí pramen přišel ke svému jménu? Jsou na to dvě vysvětlení. První praví, že pochází ze středověkého místního názvu Bärenlohe, kde prý dříve měli medvědi svá doupata. Jen na vysvětlenou: medvědi v těch místech opravdu žili, poslední byl zastřelen nedaleko na kynžvartském panství roku 1697. Podle medvědů dostalo jméno údolí, potůček i kyselka.
Druhé vysvětlení souvisí se špeditérem a majitel modrých autobusů, které mezi dvěma světovými válkami vozily hosty po Mariánských Lázních a okolí. Jmenoval se Heinrich Bär (čřesky Medvěd) a osvěžující železnatá kyselka byla prý jeho nejoblíbenějším pitím. Tomuto druhému vysvětlení názvu ale historici nevěří a mnozí ho dokonce označili za vtip.
Turisté teď chodí k Medvíděti
V osmdesátých letech pramen vyschl. A to znamenalo i omezení zájmu o návštěvu celého údolíčka. Naštěstí tím příběh Medvědího pramene neskončil. Asi 150 kroků proti proudu potoka se objevil nový pramínek, který odborníci brzy prozkoumali. Zjistili, že jeho voda má podobné složení jako původní vyschlý pramen. Jen je trochu „řidší“, tedy množství v ní rozpuštěných látek je menší. Způsobeno je to zřejmě tím, že nový pramínek je v těsné blízkosti potoka, který barví do červena, a mísí se v něm vývěr i povrchová voda. Místní znalci ale tvrdí, že chutná stejně jako ten dřívější, a proto mu zůstalo i původní oficiální označení Medvědí pramen. Mezi mariánskolázeňskými občany se mu ale začalo říkat Medvídě. Pracovníci Technických služeb jeho okolí upravili a vytvořili mu umělý pařez, ze kterého se návštěvníci mohou napít. Na boční stěně visí i hrneček, aby si žíznivci nemuseli nabírat vodu do dlaní.
Medvídě vrátilo do údolí život. Znovu je pro lázeňské hosty cílem vycházek anebo občestvovacím místem na vycházkových trasách – žluté turistické a zelené lázeňské. Ta vede od Lesního pramene k vyhlídce pojmenované po saské královně Karole, kolem starého městského hřbitova a dál až k odbočce k Balbínovu prameni, který byl objeven při těžbě rašeliny pro lázeňské účely.
Lázně jsou světovou raritou
Radnice zařadila Medvědí pramen na seznam památných míst ve městě a chce okolí léčivého vývěru v lesoparku upravit tak, aby byl ještě důstojnějším turistickým cílem. Počítá se i s opravou sochy medvěda, která má v dezolátních stavu především hlavu.
Mariánské Lázně leží v oblasti, která je mimořádně bohatá na přírodní léčivé zdroje. Na relativně malém území vyvěrá přes 100 pramenů. Vzhledem k jejich rozdílnému chemickému složení je lázeňské místo v oblasti balneologie světovou raritou. Díky různému složení pramenů lze v Mariánských Lázních léčit řadu nemocí. Teplota vývěrů se pohybuje mezi 7 a 10 °C. Jedná se tedy o studené kyselky. K pitné kúře se využívá minerální voda šesti z nich: Křížového, Rudolfova, Karolinina, Lesního, Ambrožova a Ferdinandova.
(až)
Fotografie byla pořízena před vyhlášením karantény