Výročí narození Emila Škody připomene výstava ve Smetanových sadech

Říjnová výstava ve Smetanových sadech mapuje život jednoho z  nejvýznamnějších plzeňských podnikatelů Emila Škody u příležitosti jeho 180. výročí narození. Panely s  fotografiemi budou k  vidění po celý měsíc říjen před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje ve Smetanových sadech.

„Emil Škoda patří bezesporu k  nejvýznamnějším plzeňským podnikatelům a díky němu získala Plzeň na mapě industriálních měst světa nezpochybnitelné místo. Narodil se 18. listopadu 1839. V  roce 1866 nastoupil jako vrchní inženýr do Valdštejnské strojírny v  Plzni a již za tři roky se stal jejím majitelem. Na konci 19. století patřil jeho podnik mezi největší strojírny v  Evropě a byl zároveň nejvýznamnější zbrojovkou rakousko-uherské monarchie. Škodovy závody jednoznačně ovlivnily vývoj Plzně v  technicky a kulturně vyspělé a moderní velkoměsto,“ uvedl primátor města Martin Baxa.

Fotografie, které většinou pocházejí ze Státního oblastního archivu v Plzni a archivu Škoda Plzeň, ukazují přerod zprvu skromného podniku v továrnu, která se vyrovnala nejvýznamnějším světovým strojírenským závodům, a v mnoha případech je i předčila. Na panelech se ale zájemci dozví i o životě Emila Škody. Jeden z  panelů je také věnován tomu, jak Škodovka spoluvytvářela podobu města. Například pro zimní stadion v  Plzni dodala Škodovka v  letech 1968–69 ocelovou konstrukci o hmotnosti 591 tun. V  šedesátých letech minulého století připravila hlavní tribunu sportovního stadionu ve Štruncových sadech pro sedm tisíc diváků.

Emil Škoda se narodil 18. listopadu 1839. V roce 1866 nastoupil jako vrchní inženýr do Valdštejnské strojírny v Plzni a o tři roky později se stal jejím majitelem. Na konci 19. století patřil jím vybudovaný podnik mezi největší strojírny v Evropě a byl zároveň nejvýznamnější zbrojovkou rakousko-uherské monarchie. Emil Škoda zemřel 8. srpna 1900. Škodovy závody se navzdory válkám a krizím nadále rozvíjely i po jeho smrti a významně ovlivnily přerod Plzně v technicky a kulturně vyspělé a moderní velkoměsto.

Současným pokračovatelem světoznámé značky je společnost Škoda Transportation, jež se soustředí na vývoj a výrobu vozidel pro městskou hromadnou dopravu a železnici. Lokomotivy, tramvaje nebo trolejbusy s okřídleným šípem ve znaku opět dobývají zahraniční trhy. S vozidly Škody se mohou cestující svézt nejen v Evropě, ale i v severní Americe či Asii. (tz)

Foto www.plzen.eu

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *