Vydejte se KOLEM SVĚTA. Začíná se v Kanadě, přes Nepál, Bolívii, Skotsko, Nový Zéland až do Koreje. A vždycky stačí přijít jen do plzeňské Měšťanské besedy

Největší český cestovatelský festival KOLEM SVĚTA nabídne o prvním únorovém víkendu v  Měšťanské besedě divákům možnost cestovat po pozoruhodných místech naší planety. Festival zahájí v  sobotu 2. února cesta po západní Kanadě a pokračovat bude dalšími 10 přednáškami z  nejrůznějších koutů světa od Saúdské Arábie přes Nepál, jihozápad USA, Bolívii, Uzbekistán, Skotsko, Indonésii, Omán, Nový Zéland až po KLDR. Na závěr festivalu v  neděli 3. února povypráví herci Pavel Liška, Jan Révai a režisér Hynek Bernard jako Vandráci o svém putování Střední Amerikou na motorkách. V  prodeji jsou zvýhodněné celodenní vstupenky na festival i vstupenky na jednotlivé přednášky.

Festival KOLEM SVĚTA začne v  Měšťanské besedě v  Plzni v  sobotu 2. února 2019 ve 13 hodin, a to v  západní Kanadě, která je jednou z  nejpestřejších přírodních oblastí světa s  divokými a opuštěnými Pobřežními horami a také ledovci, jezery, vodopády a úchvatnými výhledy ve  Skalistých horách.

Následovat budou málo známé zajímavosti z  kontroverzního království Saúdské Arábie, kam se málokdo dostane. Zelená pohoří i obří duny, vulkanická pole, fantastické skalní formace a k  tomu striktní státní režim. O tom, jaké to je pracovat a žít tu s  rodinou, bude vyprávět přednáška Tři roky v  Saúdské Arábii.

Mé nepálské lásky jsou příběhem české holky, která založila dětský domov v  Káthmándú a pak si vzala Nepálce, s  nímž se společně starají o desítky opuštěných dětí, včetně tří vlastních.

I v  USA jsou stále místa, kde nepotkáte ani živáčka, celé dny trávíte v  divoké přírodě, obklopeni skalisky, vodopády, soutěskami a dechberoucími panoramaty. Právě o nich bude přednáška Nejkrásnější národní parky a treky jihozápadu USA.

Za Severní do Jižní Ameriky diváky zavede poslední sobotní přednáška Nejkrásnější treky Bolívie. Turisty zatím málo objevený ráj nabízí největší solnou poušť, největší vysokohorské jezero a neznámé treky vinoucí se mezi šestitisícovkami.

Nedělní festivalový program otevře Uzbekistán – klenoty Hedvábné stezky a ukáže místa, která si zachovala  kouzlo středověkého Orientu, někdejší křižovatky obchodních cest a střediska vědy, umění a náboženství.

Fotoexpedice Skotskem v  dodávce nabídne pohled na tamější krajinu hledáčkem profesionálního fotografa.

Indonésie je jednou z  nejrozmanitějších zemí světa, zemí ostrovů, z  nichž každý je světem sám pro sebe. Jak vypadá Indonésie dnešních dnů, kdy se život obyvatel mění nejen vlivem turismu, ale i přírodních živlů?

Země, kterou moudře vede sultán Kábús bin Saíd, a místní lidé ho za to milují. Sultanát Omán návštěvníkům může nabídnout nejen největší souvislou písečnou poušť, kaňony, ale také líhnutí želviček a jejich boj o přežití či zajímavá setkání s místními.

Jaké to je tři měsíce cestovat v  dodávce a najet tisíce kilometrů v  úchvatné přírodě plné mohutných hor, krásných pláží, pralesů, plání i pouští, to ukáže přednáška Nový Zéland – křížem krážem campervanem.

Do země, kde se zastavil čas a vše je podřízeno přísnému režimu, země, do které se může vydat jen minimum návštěvníků, vezme festivalové hosty plzeňský cestovatel na své přednášce KLDR – totalitní neznámo.

„Tečku za letošním festivalem KOLEM SVĚTA udělají v  současnosti nejznámější čeští Vandráci, neboli Vagamundos. Jsou to herci Pavel Liška a Jan Révai, kteří budou vyprávět o tom, jak tři měsíce vandrovali na svých motorkách po středoamerických cestách,“ řekla Hana Rendlová, manažerka kulturních akcí v  Měšťanské besedě. „Na jejich přednášku nabízíme 20% slevu všem, kdo si koupili celodenní vstupenku na festival,“ doplnila.

Přednáškám dodají chuť a vůni ochutnávky pokrmů z Indonésie, Afriky nebo Mexika a také lahodná vietnamská káva, která se praží na másle, čímž dostává svou nezaměnitelnou smetanovou příchuť. Výstavní a prodejní stánky návštěvníkům představí indonéské a nepálské tradiční výrobky, které jsou skvělým dárkem nejen pro obdarovaného, ale také pro nadace Kintari Foundation a Thao, starající se o výuku a výchovu dětí v chudých podmínkách třetího světa. Program festivalu zpestří i tradiční tance z  Indonésie a Jižní Koreje.

Festival se koná v  prostorách Kina Beseda. Vstupenky jsou v  prodeji buď zvýhodněné celodenní na sobotu za 375 Kč či na neděli za 450 Kč, nebo na jednotlivé přednášky za 100 Kč. Na přednášku Vandráci / Vagamundos v  Plzni neplatí celodenní vstupenka na festival, ale držitelé celodenní festivalové vstupenky mají nárok na 20% slevu z  ceny vstupenky. (tz)

Ilustrační foto Měšťanská beseda s. r. o.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *