Vovísek, Ferda a Punťa nás provedou i doprovodným programem v Galerii 13

Současná výstava Západočeské galerie v Plzni představuje komiks jako umělecké médium, které se stalo fenoménem 20. století. Výstava Linky komiksu však nahlíží na komiks v poněkud jiném světle, než bývá obvyklé. Autoři výstavy Eva Bendová a Václav Šlajch pomocí čtyř ‚linek‘ naznačili vzájemné inspirace a stylové projevy výrazných kreslířských osobností českého i světového komiksu. Ve výstavní síni „13“ je k vidění přes 100 exponátů: kresby, grafiky, knihy, plakáty i komiksové sešity – například originální kresby k příběhu Rychlých šípů, plakáty a komiksy Káji Saudka, ale i díla od Mikoláše Alše a Bohumila Konečného ze sbírek ZČG. Jedním z doprovodných programů Linek komiksu je přednáška Pavla Kořínka nazvaná “VOVÍSEK, FERDA A PUNŤA GO GLOBAL!” s podtitulem Mezinárodní vazby a inspirace českého komiksu 1922–1942. Na programu je ve středu 11. ledna od 17 hodin v přednáškovém sále Pražská 13.

Český komiks byl zejména v meziválečném období pevným, jakkoli co do schopnosti vlastního exportu spíše pasivním participantem ustavujících se globálních komiksových sítí: domácí autoři byli obeznámeni se zahraniční, kontinentální i americkou seriálovou produkcí, sledovali aktuální trendy a pokoušeli se je po svém adaptovat pro domácí prostředí. Přednáška, která doprovází výstavu Linky komiksu, poukáže na několik případů takových zjevných i skrytějších přeshraničních kulturních transferů a na jejich základě se pokusí nabídnout novou, náležitější charakteristiku raných dekád české komiksové produkce.

Celá výstava, která je potrvá až do 29. ledna,  je rozvržena do čtyř oddílů dle vzájemných vazeb a inspirací čili linek. V rámci každé linky jsou představeni klíčoví autoři (Wilhelm Bush, Benjamin Rabier, Charles Burns, Václav Šlajch, Tomáš Motal – Mikoláš Aleš, Josef Lada, Marek Čolek, Jiří Franta – Jean Giraud (Moebius), Kája Saudek, Libor Páv, Jan Patrik Krásný, Karel Jerie – Jan Fišer, Marko Čermák, Bohumil Konečný, Jiří Grus a další) buď originální kresbou, nebo tištěnými médii či konkrétními vydanými komiksy.

K výstavě byla vydána doprovodná publikace Linky komiksu. Autory textů jsou Eva Bendová a Václav Šlajch, graficky knihu zpracoval Luboš Drtina. Publikaci vydala Západočeská galerie v Plzni.
Vystavená díla pocházejí ze sbírek těchto institucí a jednotlivců:
Knihovna města Plzně, Městská knihovna Louny, Moravská galerie v Brně, Moravská zemská knihovna v Brně, Národní galerie Praha, Památník národního písemnictví – Literární archiv a Umělecké sbírky, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Tomáš Prokůpek, Univerzitní knihovna ZČU, Západočeská galerie v Plzni, vystavující autoři.

Zdroj: Západočeská galerie v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *