Vodárenské kapičky rozdaly letos 330 tisíc korun sportovcům, dětem a hendikepovaným lidem

Rovných 330 tisíc korun rozdělila VODÁRNA PLZEŇ a.s. na dobročinné projekty v dotačním programu Vodárenské kapičky 2020, v němž se se aktivně angažují její zaměstnanci. Projekty pomáhají sportovcům, dětem, hendikepovaným lidem nebo životnímu prostředí.

 Co konkrétně letos VODÁRNA PLZEŇ a.s. podpoří?

Padesát tisíc korun putuje do Centra Hájek hendikepovaným dětem na pořízení Vojtova rehabilitačního stolu. „Za speciální rehabilitací za námi jezdí děti s rodiči z celé republiky. Řadu dětiček už se nám podařilo postavit na nohy,“ uvedla Markéta Jungová z Centra Hájek. Rodinám pomáhá v Hájku nejen speciální rehabilitace, ale také denní stacionář, školka či poradenství rodinám, jež pečují o dítě s postižením.

Padesát tisíc korun dostane Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže Plzeň na doučování dětí. Tento program funguje už 12 let a zapojuje zejména děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Náplní hodin bývá vysvětlování a procvičování nepochopeného učiva, doučování češtiny pro děti cizinců nebo to, jak komunikovat ve škole či se svým okolím a řešit problémy.

Čtyřicet tisíc korun věnuje Vodárna Dětskému domovu Domino na pořízení jízdních kol pro děti. Projekt od počítače na kolo má pomoci přesunout děti z virtuálního světa počítačových obrazovek ven a nabídnout jim pohyb a řadu zážitků z výletů na bicyklech. „V Dominu nyní máme 53 dětí od tří do 26 let,“ uvedla ředitelka domova Naďa Erbová.

Pětačtyřicet tisíc korun posílá Vodárna do Kyšic, konkrétně projektu Nový život kyšické lípy. Místní se tam rozhodli, že z více než stoleté padlé lípy nechají vysochat sochu sv. Vavřince, který je patronem kapličky na kyšické návsi. Sochu do kaple umístí při adventním troubení a zpívání koled. „Zbylé části kmene a pařez budou použity jako broukoviště, která rozmístíme po obci v rámci Dne Země, který bude orientován na život hmyzu,“ nastínila starostka Kyšic Martina Beranová.

Další projekty, které letos naše společnost podpoří, je nákup vybavení do pokojů a společenské místnosti agentury Domovinka, jež se věnuje sociálním službám pro seniory. Do Domovinky směřuje 35 tisíc korun.

Dalších 19 tisíc korun posíláme Nadačnímu fondu Incrementum, jenž vyhledává talentované děti a mladé lidi do 24 let. Jde o děti se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním, které by mohly rozvíjet svůj talent, ale nemají k tomu vhodné podmínky. Právě Incrementum si dává za cíl takovým dětem pomoci. „Pomohli jsme například VŠ studentovi, florbalistovi, který potřeboval speciální ortézy, na které by sám finančně nedosáhl,“ poznamenal Václav Horák z Nadačního fondu.

Perličkou v projektech, které žádaly o podporu, je revitalizace jezírka na školním pozemku 25. ZŠ Plzeň ve Chválenické ulici. „Původně mělo sloužit jako imitace přírodní středoevropské tůňky,“ vysvětlil Pavel Žižka z 25. ZŠ. V jezírku se však časem začaly objevovat želvičky nádherné, které si lidé jako malé a roztomilé pořizují domů. Jenže želvy pak dorostou až do 30centimetrové délky, bývají kousavé a do domácností se přestávají hodit. Skončí většinou někde venku a také ve školním jezírku. To ale není na takovou biologickou zátěž uzpůsobeno a jeho umělý ekosystém není udržitelný z hlediska kvality vody. „Proto ho chceme vyčistit, vlastně celé znovu založit, osadit filtrací a doplnit vhodnými rostlinami,“ vysvětlil Pavel Žižka z 25. ZŠ. Vše bude doplněno chodníčkem a hlavně informačními tabulemi o fungování umělých vodních nádrží obecně. A o zodpovědnosti lidí vůči zvířatům. Ať už jde o želvy, vypouštění nechtěných terarijních zvířat do přírody nebo vypouštění kožešinových zvířat z farem.

V nově upraveném školním jezírku už želvy zůstanou –  získají tu útočiště a nebudou působit škodu na přírodních vodách. A udělají dokonce osvětovou službu pro děti, kterým rodiče nejčastěji domácí mazlíčky kupují. Škole posíláme 28 tisíc korun.

Mezi podpořené projekty patří také zřízení a osazení čtyř včelích úlů v zadním traktu Čistírny odpadních vod v Jateční ulici nebo podpora zadržování a dalšího využití dešťové vodykynologickém klubu v Křimicích.

 

Unikátní projekt Vodárenské kapičky je záležitosti zaměstnanců VODÁRNY PLZEŇ a.s., kteří mohou každoročně požádat konkrétním návrhem o finanční podporu (až 50 tisíc korun) pro organizaci, v níž se aktivně angažují. Podmínkou získání podpory je jejich aktivní účast v navrhovaném veřejně prospěšném projektu. Sami zaměstnanci jsou tak garanty akcí, pro něž žádají podporu.

„Velmi si jejich práce vážím a jsem rád, že můžeme pomoci dobrým věcem. Každý jsme svým způsobem zaslepen svými starostmi ať už v práci nebo jinde. A je důležité si uvědomit, jak pozitivně můžeme svým jednáním ovlivnit další skupinu lidí,“ uvedl generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ a.s. Jiří Kozohorský.

Zdroj: Vodárna Plzeň

Na fotografii předává generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ a.s. Jiří Kozohorský darovací certifikát Bohumile Hajšmanové z agentury Domovinka a jejímu manželovi Václavu Hajšmanovi, který ve Vodárně pracuje jako mistr dílen. 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *