Víme, kudy chodíme… Prohlídky krovu klášterního kostela v Kladrubech a historický jarmark

Klášter Kladruby na Tachovsku zve o víkendu 20. a 21. května návštěvníky na komentované prohlídky krovu klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie i historický jarmark.

 Třetí ročník speciálních prohlídek v klášteře Kladruby s názvem Víme, kudy chodíme…zavede ve dnech 20. a 21. května milovníky barokní architektury poprvé do krovu kostela Nanebevzetí Panny Marie.

„V rámci prohlídky navštívíme empory, tedy vyvýšené galerie ve východní části kostela a po točitém schodišti vystoupáme do krovu hlavní lodě kostela“, popisuje správce kláštera Kladruby Milan Zoubek a přidává důležité upozornění:Prohlídka bohužel není vhodná pro děti a osoby trpící klaustrofobií.“

Prohlídky začínají na nádvoří kláštera ve 12, 14 a 16 hodin a trvají 40 minut. Vstupné je 150 Kč za osobu.

Kromě toho se v sobotu 20. května od 10 do 17 hodinou klášterní dvůr promění v historický jarmark, který nabídne ukázky rozmanitých řemesel,sokolníky, šermíře, tanečníky i hudbu doby renesance a baroka v podání kladrubského souboru CAVALLA. S Legendou o hořícím peří vystoupí od 15 hodin historické stylové divadlo TEATRO COMICO.

„Nezapomínáme ani na nejmenší návštěvníky. Pro ně jsou připraveny tvořivé dílničky“, k sobotnímu programu dodává kastelán Zoubek.

 

Klášter Kladruby: Klášter benediktinů založil ve 12. století kníže Vladislav I. Nejpozoruhodnějšího uměleckého rozkvětu se dočkal klášter v Kladrubech za vlády opata Maura Fintzguta na počátku 18. Století, který nechal přestavět klášterní kostel. Náročného projektu se ujal Jan Blažej Santini Aichel. Klášterní kostel byl v letech 1711-1726 přestavěn ve formě barokní gotiky. Tato stavební úprava zvýraznila stáří kostela a jeho historickou a architektonickou důležitost v českém prostoru.Druhou významnou stavbou v areálu kláštera je nový konvent postavený dle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Klášter byl zrušen Josefem II. v roce 1785 a do konce druhé světové války byl využíván knížecím rodem Windischgrätzů.

Jan Blažej Santini Aichel (1677 Praha – 1723 tamtéž) byl český barokní architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Je autorem klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech, poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, kláštera Plasy, zámku Karlova Koruna či Mariánská Týnice a dalších.

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *