Velká událost! V plzeňské zoo se poprvé líhnou mamby úzkohlavé

S velkým napětím čekali v plzeňské zoo na líhnutí mamby úzkohlavé, což se mělo stát poprvé v historii zahrady. “V květnu 2019 byl umístěn do expozice Království jedu pár dospívajících afrických mamb úzkohlavých. Dne 14. dubna 2020 nakladla samice devět oplozených vajec, z kterých se 22. 6. začala líhnout mláďata. V této chvíli (25. 6. v 12 00) je úspěšně vyklubáno 5 mláďat a předpokládáme, že se v nejbližších hodinách vylíhne všech devěr,” sdělil mluvčí plzeňské zoo martin Vobruba. Pro velkou plachost budou nejprve umístěna v zázemí expozice.

Mamba úzkohlavá  je jedovatý, zeleně zbarvený stromový zelený africký had. Je to vejcorodý druh.  Je poměrně plachý, dosti rychlý a přizpůsobený lovu ptáků (dlouhé jedové zuby) a barva. V lidské péči se může dožít 20-25 let. Mamba preferuje nížinné lesy, lesnatou vlhkou savanu, lužní a galeriové lesy. S oblibou se zdržuje i na čajových a kávových plantážích, či v ovocných sadech. Z jedu této mamby se vyrábí lék, který snižuje krevní tlak, omezuje nadměrný růst pojivové tkáně v srdci a napomáhá činnosti ledvin.

Mladý pár v plzeňské zoo pochází ze soukromého chovu, nejprve žil v zákulisí a oba hadi byli odděleni. Jejich předkové mají původ v Tanzanii. Nyní jsou v expozici v sousedství příbuzné mamby černé.

Foto Kateřina Misíková

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *