Ve Velkém divadle v Plzni zní potlesk už 120 let

Přesně 27. září 2022 uplyne 120 let od okamžiku, kdy za zvuku fanfár byla otevřena nová budova městského divadla – dnešního Velkého divadla. Divadlo J. K. Tyla při této příležitosti připravilo rozsáhlou výstavu – 120 let Velkého divadla, která bude zahájena 27. září v 17.00, a po jedenácté udělí Ceny ředitele DJKT. Předání cen je naplánováno na 28. září od 19.00 a tento slavnostní okamžik doprovodí soubor opery DJKT společně s Vysokoškolským uměleckým souborem Univerzity Karlovy a sólisty Ivanou Veberovou, Janou Foff Tetourovou, Tomášem Kořínkem a hostujícím Josephem Gansertem.

„V jejich podání zazní předehra Můj domov a Beethovenova symfonie č. 9 S Ódou na radost, jež přináší poselství o bratrství všech lidí. Proto i večer ke 120. výročí otevření Velkého divadla vyvrcholí touto skladbou, která je aktuální v každé době,“ doplňuje ředitel divadla Martin Otava.

Vernisáž se uskuteční na jižní terase Velkého divadla, při nepřízni počasí ve Foyer Vendelína Budila, a zazní na ní i ukázky z tehdejšího samotného otevření. Výstava 120 let Velkého divadla provede návštěvníky celým obdobím od prvotní myšlenky na stavbu nové budovy, přes výběr architektonického plánu, samotné stavby až po její slavnostní otevření. Odhalí, kdo byli lidé, kteří realizaci umožnili, jaké restaurátorské zásahy jí navracely kouzlo a jak se změnila až do dnešní podoby. Nebudou opomenuty ani takové zajímavosti, jako kolik bylo původně míst v hledišti či kolik žárovek osvětlovalo interiér.
Výstava je rozdělena do dvou částí – jedna bude umístěna venku na jižní terase divadla, druhá bude instalována ve Velkém divadle, kde bude přístupná vždy hodinu před začátkem představení, a to do konce roku 2022.

Výstava vznikla ve spolupráci s Archivem města Plzně, Národním památkovým ústavem v Plzni a Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.

Vstupenky na koncert mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka, vernisáž výstavy je přístupná divákům zdarma.

Martina Drbušková, historické foto je z archivu DJKT

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *