Ve Spáleném Poříčí vystaví betlém i s prezidenty Havlem, Klausem a Zemanem

V Infocentru ve Spáleném Poříčí je od 25. listopadu k vidění Plaský betlém. Jeho autorem je pan Karel Hajný, jenž se narodil 20. 11. 1936 v Hrabyni. Věren svému příjmení se věnoval celý život povolání hajného. Na výrobu díla o rozměrech 3,5 x 1,6 m bylo použito lipové dřevo. Betlém vznikal po dobu asi 20 let a byl doplňován postupně. Napřed to byly pouze malé jesličky, okolí betlému se však každoročně o něco rozšiřovalo.
Autor zde postupem času vyobrazil všechny osoby ze své rodiny – matka švadlena, otec kovář, tchán a jeho manželka hospodáři, strýc je řezník, manželka a dcery učitelky, on sám je v postavě myslivce… Jsou zde i jeho oblíbení lovečtí psi, kteří ho doprovázeli na honech a toulkách lesem. V Betlému jsou zobrazeni i prezidenti Václav Havel s oblíbenou cigaretkou, Václav Klaus s tenisovou raketou i Miloš Zeman s hůlkou.
Betlém obsahuje 237 osob, mnoho zvířecích postaviček, čertíků a budov…
Betlém byl již 2x vystavován v muzeu v Mariánské Týnici, dále v Kladně či regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Loni byl na soutěžní výstavě v Jindřichově Hradci „O nožík Tomáše Krýzy“ oceněný zvláštní cenou ředitele muzea.
Toto nádherné dílo si můžete prohlédnout kdykoliv během otevírací doby Infocentra a navíc při mikulášských trzích (neděle 1.12. od 13,00 do 17,00), po skončení živého betlému na náměstí (neděle 22. prosince od 15,00 do 16,00) a během rozdávání Betlémského světla (pondělí 23.12. od 16,00 do 18,00).
Zdroj: FB Aktivní senioři západních Čech
  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *