Vánoční smrk v Plzni rozsvítí primátor města s plzeňským biskupem

Adventní období se blíží a připravena je na něj i Plzeň. Předvánoční období tu bude zahájeno slavnostním rozsvícením vánočního stromu v neděli 1. prosince. Smrk ztepilý, jenž stojí už od poloviny listopadu na náměstí Republiky, rozsvítí v 18 hodin primátor města Plzně Martin Baxa společně s plzeňským biskupem Tomášem Holubem. Hlavní hvězdou programu bude Roman Vojtek. Kvůli zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků bude omezena doprava v centru města.


„Již tradičně zahájíme společným rozsvícením vánočního stromu advent v Plzni. S radostí sleduji, jak každým rokem více a více občanů a návštěvníků s námi oslavuje přicházející adventní čas. V letošním roce bude mít náš patnáct metrů vysoký smrk kompletně novou výzdobou, která nahradila původní, jež byla již dožilá. Dominovat jí bude bílé světlo ledové barvy. Světelné řetězy na stromě dosahují délky 3,5 kilometru a umožňují postupné rozsvícení stromu po jednotlivých sekcích. Na stromě budou instalovány též blikající LED žárovky, světelné řetězy s efektem
padajícího sněhu a na vrcholku bude zářit bílá hvězda,“ uvedl primátor Martin Baxa.
Slavnostní program začne v 16 hodin vystoupením Junior orchestru, dechového orchestru při ZUŠ Bedřicha Smetany v Plzni. Následovat bude vystoupení plzeňského pěveckého sboru Pilsen Voice, plzeňská dixielandová kapela The Dixie Hot Licks a Plzeňský MLS (malý lidový soubor). V 17:50 hodin přednesou sváteční slovo plzeňský biskup Tomáš Holub a primátor města Martin Baxa. První adventní večer na náměstí Republiky zakončí vystoupení Divadla J. K. Tyla, nejprve se představí Dětský sbor Kajetán, jenž vede sbormistryně Anna Marie Lahodová, s vánočními písněmi. Následovat bude Vánoční muzikálové nebe. Hlavní hvězdou programu rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky bude Roman Vojtek. Programem, který skončí přibližně v 18:40 hodin, provede moderátor Stanislav Jurík.
Zahájení adventu uzavře náměstí Republiky pro veškerou dopravu od 15 hodin do skončení programu. Po celý den nebude také možné parkovat podél celého náměstí včetně parkoviště před radnicí. Omezení se týká i autobusových linek městské hromadné dopravy číslo 20 a 33, které budou odkloněny do sadů Pětatřicátníků. Tramvajové linky č. 1 a 2 budou jezdit bez omezení. V případě vysoké návštěvnosti může dojít ke krátkodobému zastavení provozu těchto tramvají. Město Plzeň přichystalo na adventní dny i další program. Od soboty 30. listopadu do 22. prosince připravila městská organizace Plzeň-TURISMUS kostýmované adventní prohlídky vánočně vyzdobeným městem, kde se účastníci dovědí zajímavosti nejen o štědrovečerních tradicích, ale i o plzeňských betlémech. Více informací k adventním prohlídkám najdou zájemci na webu www.visitplzen.eu. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru nebo online na www.plzenskavstupenka.cz. Sraz účastníků je vždy před infocentrem na náměstí Republiky 41 vedle radnice.
Od soboty 14. prosince do neděle 22. prosince bude v mázhauzu plzeňské radnice opět úřadovat vánoční pošta. Vánoční pošťák bude prodávat vánoční pohledy opatřené originálním Ježíškovým
razítkem. Denně bude k dispozici od 10 do 16 hodin.
V mázhauzu plzeňské radnice bude od 10. prosince do 6. ledna k vidění také fotografická výstava Krásy plzeňských kostelů. Její součástí bude i Velký plzeňský betlém, který se rok od roku rozrůstá o další postavičky představující občany Plzně a jejího okolí na cestě do Betléma.

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *