V Plzni se otevírá šatník pro samoživitele už ve středu 24. března

Jednou z nejohroženějších skupin dnešní doby jsou rodiče – samoživitelé. Podzimní průzkum projektu Vaševýživné.cz ukázal, že se situace okolo pandemie dotkla nějakým způsobem 80 procent z nich. Právě pro ně 24. března v Plzni otevírá iniciativa Holky holkám ŠATNÍK. Prostory poskytl Domov sv. Zdislavy v Čermákově 29. Příjem oděvů bude možný každý pracovní den 14 – 18 h, výdej každou sudou středu 14 – 18 h.

„Zájemci o oblečení se budou muset prokázat potvrzením o hmotné nouzi a rozvodovým rozsudkem o svěření dětí do výhradní péče. Pokud nic takového nemají, budeme požadovat doporučení sociální pracovnice nebo sociální organizace, jejímiž jsou klienty,“ vysvětluje autorka nápadu Markéta Čekanová.

Situace rodičů – samoživitelů oslovuje veřejnost po celé republice, a tak podobné šatníky začínají vznikat i jinde. „Nápad na jeho zřízení nás napadl zhruba ve stejnou dobu jako Noru Fridrichovou v Praze. A když jsme informaci o tom, že ho chystáme, zveřejnily, ozvala se nám podobná parta žen z Plané, které chtějí pomáhat ve svém okolí. Je úžasné vidět, jak se v této složité době zdola zvedá vlna solidarity,“ dodává Markéta Čekanová.

Lidé, kteří chtějí do šatníku věnovat oděvy, by měli přednostně vybrat kousky jarní a především čisté, nepoškozené a nositelné. Donést by je měli roztříděné v označených taškách nebo krabicích: košile, trička, kalhoty, sukně a podobně. S ohledem na kapacitu prostoru se nepřijímají hračky ani sportovní potřeby.

Holky holkám je iniciativa plzeňských ženských osobností, která od roku 2016 pomáhá domovům pro matky s dětmi v tísni. Angažují se v ní například ředitelka plzeňské pobočky Paměti národa Markéta Čekanová, ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková, ředitelka filmového festivalu Juniorfest Judita Soukupová, tisková mluvčí Studijní a vědecké knihovny Martina Košanová, spisovatelky Daniela Kovářová a Jitka Prokšová, básnířka Tamara Kopřivová, bývalá ředitelka Plzeňského deníku Helena Mikešová, muzikantka Ilon Leichtová a řada dalších.

Zdroj: Holky holkám

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *