V Malesicích řeší, co se starou farní školou. Chtějí ji prodat investorovi, který tam postaví byty

V době všeobecného stavebního rozmachu a snahy stavitelů a developerů zastavět v Plzni kdejakou proluku a volnou parcelu mají v plzeňském městském obvodu Malesice přesně opačný problém – radnice má k dispozici prostor pro výstavbu nových bytů, ale nemá dostatek prostředků a hledá proto investora, který by výstavbu bytového domu uprostřed obce zrealizoval.

Vedení malesické radnice by uvítalo výstavbu nového bytového domu vedle malesického kostela na místě, kde nyní stojí bývalá farní škola.  “Objekt je starý odhadem 300 let a je v nevyhovujícím technickém stavu. Město Plzeň ho již před časem zařadilo na seznam nemovitostí, které z důvodu nerentability chce prodat. Náš obvod s prodejem tehdy nesouhlasil z obavy, aby objekt nezískal někdo, kdo z něj udělá sociální ubytovnu, tu už máme na zámku i v bývalém mlýně,” popisuje peripetie kolem bývalé školy malesický starosta Aleš Tolar (PRO Plzeň). Dodal, že obvod bohužel z vlastního rozpočtu prostředky na opravu školy nemá. “Minulé vedení obvodu, bohužel trochu ukvapeně, nechalo vypracovat projekt na rekonstrukci a částečnou přestavbu za zhruba 15 milionů korun, aniž by mělo vyřešeno financování. Nyní máme projekt v šuplíku a nevíme co s ním”.

Starosta se domnívá, že řešením by bylo přenechat projekt soukromému investorovi. “V době všeobecné poptávky po bytové výstavbě se snad najde investor, kterému bychom školu prodali  a on  buď  provede rekonstrukci dle vypracovaného projektu, nebo přijde s vlastní vizí. Souhlasili bychom i se zbouráním školy a postavením úplně nového bytového domu na jejím místě, ale pochopitelně v podobě, která by se do daného místa hodila,” řekl starosta.

Dodal, že budoucí využití bytů by radnice nechal na investorovi “Mě by se nejvíce líbilo, kdyby investor dům postavil, udělal tam spíše garsoniéry a menší byty a rozprodal je, ale nebyl bych ani proti konceptu domu s nájemními byty. Každopádně bychom ale chtěli, aby měla radnice i po prodeji budoucí výstavbu pod kontrolou a investor dům nekoupil jen tzv. na kšeft a ten dál uprostřed obce chátral, nebo aby zde nepostavil něco, co si zde nepřejeme. Právníci z magistrátu mě ubezpečili, že tato rizika dokáží v kupní smlouvě s potenciálním zájemcem vyřešit a ohlídat.”

Malesice jsou významnou rozvojovou zónou Města Plzně. V nedávné minulosti zde vyrostly desítky nových rodinných domů. Bytový dům však v novodobé historii žádný. (tz)

Foto a vizualizace MO Plzeň 9

Snímek bývalé farní školy.
Studie, jak by mohl vypadat bytový dům, který by zde mohl po zbourání školy vyrůst.

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *