Uprostřed sadů se pobaví maminky, tatínkové i děti

Slavnosti jablek přímo uprostřed ovocných sadů je něco jiného, než trhy někde na náměstí nebo na zámku. Je to víc vesnické, domácké, víc se toho ze sadaření vidí a víc se toho dá „na vlastní ruce“ vyzkoušet. No, je to prostě větší zážitek pro celé rodiny s programem pro děti i pro jejich rodiče či prarodiče. A s takovým cílem Slavnosti jablek pořádají v Sadech Nebílovy na jižním Plzeňsku. Letos už pojedenácté.

V neděli 29. září se nebílovské sady změní tak trochu ve výstaviště. K vidění bude historická i moderní zemědělská technika, spousta zvířat v zookoutku, v programu jsou dětské tvůrčí dílny, včelařské okénko i spousta jídla a pití. Ale tím hlavním budou jablka, švestky, hrušky, višně a také úspěšná novinka tamních pěstitelů – kanadské borůvky. To vše čerstvé, ale i usušené, zmoštované a jinak různě upravené. I to se totiž přímo v sadech vyrábí.

„Program chystáme opravdu pro celé rodiny,“ říká vedoucí sadů Jana Zikmundová. „Dospělí si třeba budou moci vyzkoušet řízení traktoru. To, počítáme, bude spíš pro tatínky, maminky se zatím mohou seznamovat s regionálními ovocnými recepty a ochutnávat je a děti třeba vyzkouší hravou naučnou stezku, kterou jsme udělali přímo v sadech. A k tomu nám bude hrát Pavel Žalman Lohonka. Myslím, že tím návštěvníkům uděláme radost. Určitě ji tím uděláme ale sami sobě, protože ho rádi posloucháme,“ usmívá se Jana Zikmundová.

Když už jsme se zmínili o receptech, nesmíme zapomenout na tradiční soutěž o nejlepší sladký moučník z jablek. Zúčastnit je jí může každý, kdo do půl třetí předloží porotě vzorek. Ta pak ochutná a vybere. Nebude to mít určitě jednoduché, tradičně bývá kolem čtyřicítky buchet, koláčů i dalších pochutin. Vítěz si odnese – jak jinak – tašku plnou ovoce na další pečení.

Při loňských slavnostech nebílovští odhalili nová Boží muka i s lavičkou a pítkem pro ptáky přímo na hranici sadů. Letos při slavnostech je vysvětí duchovní z kostela sv. Jakuba Většího na Prusinách.

Nebílovy jsou známé jako sadařská obec s dlouholetou tradicí. Pěstování jádrového a peckového ovoce v obci navazuje na sadařství zahradníků tehdejších panských sadů. Dnes tam hospodaří společnost Lukrena a kromě pěstování ovoce se zabývá také jeho zpracováním. Nejdřív postavila moderní moštárnu, pak sušárnu jablek, hrušek a višní a nejnovější je pěstitelská pálenice. V plánu už jsou také vlastní lihovar a prodejna s kavárnou. Nebílovské sady pravidelně na své produkty získávají označení Regionální potravina. (až)

Foto Sady Nebílovy

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *