Tři malá asi třídenní čápata ze Šťáhlav musela do záchranné stanice

Tři malá čápata včera ve Šťáhlavech zachraňovali hasiči a pracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů. Dva až tři dny stará mláďata přišla o jednoho z rodičů. Čapího samce jen  asi 150 metrů od komína, kde hnízdí, zabil elektrický výboj z trafostanice. Pokud u čápů zůstane jen jeden z rodičů, není v jeho silách takto malá mláďata úspěšně odchovat.

“Čápi, byť to nevypadá, jsou totiž velcí bojovníci, a jakmile by samice hnízdo s vejci či malými mláďaty do tří týdnů věku opustila a letěla pro potravu, okamžitě by jí je jiný čáp z hnízda vyházel a hnízdo obsadil,” řekl dnes šéf záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň. Proto když zvířecí záchranáři zjistí, že na hnízdě zůstal lichý čáp s malými mláďaty bez partnera, snaží se vejce či mláďata zachránit. Tedy pokud zemře lidskou rukou. “Pokud by však samec prohrál v souboji s druhým a silnějším samcem, nechali bychom vejce i mláďata na hnízdě, ať rozhodne sama příroda,” upřesnil.

Ve Šťáhlavech pomohli se záchranou malých čápů hasiči, kteří je s pomocí výškové techniky z 32 metrů vysokého komína snesli. V záchranné stanici živočichů v Plzni pak hned dostali moučné červi, cvrčky a rybky. Pokud vše půjde podle plánů, tak koncem května je přidají do náhradního hnízda jiným čápům se stejně starými mláďaty. Tímto způsobem už zachránili a úspěšně adoptovali za třicet let naší činnosti přes sto čápů.

Zdroj: DESOP Plzeň

 

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *