Taneční podoba slavné komedie Zkrocení zlé ženy na prknech plzeňského Velkého divadla

S  originálním tanečním přetlumočením slavné Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy přichází choreografka Alena Pešková, která je zároveň libretistkou a režisérkou inscenace. Plzeňským divákům je současná šéfka libereckého baletu známá nesnadným, ale originálním ztvárněním Stravinského Svěcení jara či baletem Maryša. Zkrocení zlé ženy s  původní hudbou Jana Kučery bude mít premiéru 17.  listopadu 2018 ve Velkém divadle.

Zkrocení zlé ženy je divadelní hra Williama Shakespeara, kterou napsal v letech 1593 až 1594. Děj se odehrává v  Padově a točí se kolem hubaté a nezvladatelné Kateřiny a její sestry, milé a poslušné Bianky, která se bude moci vdát až po sňatku své sestry. Autorka libreta, choreografka a režisérka Alena Pešková ve svém Zkrocení zlé ženy zavede diváky do 50. let 20. století. „Kromě toho, že se ocitneme v  jiném čase, ale na témže místě, toho neupravuji mnoho. Samozřejmě, když se jedná o tanec, je nutné upravovat – redukovat zápletky, postavy a přizpůsobovat motivaci – a naopak ukazovat to, o čem se ve hře pouze hovoří. Ale myslím, že to bude na první zhlédnutí velmi rozpoznatelné Shakespearovo Zkrocení,“ přibližuje své pojetí slavné komedie Alena Pešková.

Autorem původní hudby je Jan Kučera, dirigent, skladatel a klavírista, od sezóny 2015/2016 působící jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru. Se světem baletu se zprvu setkal jako dirigent (Igor Stravinskij – Svěcení jara v  produkci světoznámého baletního souboru Compagnie Marie Chouinard, Claude Debussy – Skříňka s  hračkami v  produkci japonského dětského baletu Toyama) a  později i jako autor, pro Národní divadlo moravskoslezské vytvořil a nastudoval, spolu s  choreografem Paulem Chalmerem, balet Tři mušketýři, pro který zvolil neobarokní či neoromantický hudební styl. Tento balet uvedlo v  říjnu 2018 v  nové produkci Lotyšské národní divadlo opery a baletu v  Rize. „Zkrocení zlé ženy je mou druhou prací pro velký balet a bezprostředně navázala na balet  Tři mušketýři. Při práci na Zkrocení jsem se ovšem záměrně ocitnul  ve zcela jiném hudebním světě,“ komentuje svou práci na připravovaném baletu Jan Kučera. „Hned na prvních schůzkách jsme se s  choreografkou Alenou Peškovou shodli na pojetí hravém, rozverném, vystihujícím různé šarvátky mezi temperamentními a výbušnými ženskými i mužskými postavami. Zvolil jsem proto hudební jazyk s  výrazným rytmem, jazzovými prvky s překvapivými akcenty a synkopami, jsou zde groteskní až pitoreskní plochy. Zároveň se zde ovšem objeví několik hudebních témat, která jsou vyloženě smířlivá, přesně taková, jak by měla každá ostřejší výměna názorů mezi těmi tak odlišnými tvory, jakými jsou muž a žena, vždy končit.“

V hlavní roli hádavé a tvrdohlavé Kateřiny se objeví temperamentní Jarmila Hruškociová, která si tak do svého repertoáru připíše další výraznou roli. „Role Kateřiny je pro mě srdcová záležitost. Zkrocení zlé ženy jsem viděla několikrát v činoherním podání, ať už zde v plzeňském divadle s Andreou Černou a  Martinem Stránským nebo v Divadle na Vinohradech s Andreou Elsnerovou a Filipem Blažkem. Když uvádělo Národní divadlo Zkrocení jako balet, bylo mi tehdy 14 let, dívala jsem se na titulní fotografii z  časopisu ND, na které byla Tereza Podařilová v  roli Kateřiny a Filip Veverka jako Petruccio, říkala jsem si, že Kateřina musí být krásná role. Jsme si totiž v  mnohém skutečně podobné. Vyrůstala jsem s  dvěma bratry, takže i já jsem si nenechala nic líbit, ale myslím si, že jsem se postupem času také nechala zkrotit,“ směje se sólistka baletu Jarmila Hruškociová při odpovědi na otázku, zda má něco s  Kateřinou společného. Ve stejné roli se s  Jarmilou Hruškociovou alternuje Mami Hagihara, jako Petruccio se představí Karel Audy, Gaëtan Pires a Richard Ševčík.

 

Tvůrci a obsazení
Zkrocení zlé ženy

Libreto, režie a choreografie Alena Pešková
Hudba Jan Kučera
Hudební nastudování a dirigent Jan Kučera / Jiří Petrdlík
Scéna Richard Pešek jr.
Kostýmy Aleš Valášek
Světelný design Jakub Sloup

Battista Minola Miroslav Hradil
Kateřina Mami Hagihara / Jarmila Hruškociová
Bianka Sara Antikainen / Carolina Cortesi / Anna Srncová
Petruccio Karel Audy / Gaëtan Pires / Richard Ševčík
Lucenzio Joshua Lee / Justin Rimke
Gremio Grzegorz Mołoniewicz / Mátyás Sántha
Hortensio Michal Lenner / Ondřej Potužník
Tranio Geronymo Fuhrmann / Miroslav Suda
Vdovička Lýdie Švojgerová / Andronika Tarkošová
Farář Jiří Žalud
Soubor baletu DJKT
Orchestr opery DJKT

Premiéra 17. listopadu 2018 ve Velkém divadle
Nejbližší reprízy 22. listopadu a 6. a 30. prosince 2018. (md)

Foto Martina Root

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *