Tak už jsem zase doma, Plzeňáci – vzkazuje Miroslav Horníček. Na výstavě bude i originální křeslo z jeho bytu

Město Plzeň připravilo výstavu Miroslav Horníček – 100 let o životě a tvorbě významného plzeňského rodáka – herce, dramatika, režiséra, výtvarníka, spisovatele a glosátora Miroslava Horníčka u příležitosti 100. výročí jeho narození. Návštěvníci ji mohou zhlédnout od 5. do 23. listopadu v  mázhauzu plzeňské radnice.

„Výstava s  podtitulem Tak už jsem zase doma, Plzeňáci ukazuje Horníčkovu divadelní kariéru, kdy zvláštní pozornost věnuje jeho spolupráci s  Janem Werichem a Milošem Kopeckým. Představuje také jeho filmové a televizní počiny, zejména televizní seriál Byli jednou dva písaři a filmový projekt Kinoautomat, který byl uveden na světové výstavě EXPO´67 v  Montrealu. Expozice neopomíjí ani umělcovu dráhu spisovatelskou a  výtvarnou,“ uvedl náměstek plzeňského primátora Martin Baxa.

Pro výstavu se podařilo získat i dosud nepublikované fotografie ze soukromých archivů. Na vernisáži, která se koná v  pondělí 5. listopadu 2018 v  17 hodin, bude výjimečně představen také  ojedinělý obraz plzeňského malíře Josefa Černého Miroslav Horníček z  roku 1998 a originální křeslo z bytu pana Horníčka, ve kterém rád sedával u oblíbeného vína.

Výstava se věnuje dětství a mládí Miroslava Horníčka, které byly spjaty s  rodnou Plzní, místem jeho studií, pracovních i prvních divadelních krůčků. Zobrazuje umělecké začátky ve Studentském avantgardním kolektivu v  Plzni, kde ve 30. letech 20. století působil jako výtvarník, amatérský herec i  režisér. Expozice dále ukazuje jeho divadelní, televizní, filmovou, spisovatelskou i výtvarnou tvorbu. „V  šedesátých letech se zrodil fenomén Horníček, o jeho popularitě svědčí i to, že byl v  roce 1966 zvolen králem Majálesu v  Plzni i v  Praze,“ upozornila Květuše Sokolová.

Doplnila, že výstava připomíná také umělcovo omezené působení v  době normalizace a velký návrat na televizní obrazovky po roce 1990. Závěr výstavy je věnován poslední fázi jeho života, kdy získal i mnoho ocenění. Mimo jiné obdržel Čestné občanství města Plzně, Cenu Thálie, státní vyznamenání Medaili za zásluhy v oblasti kultury a další.

Statutární město Plzeň připravilo k  uctění významného plzeňského rodáka, který se narodil 10. listopadu 1918 a zemřel 15. února 2003, řadu kulturních a společenských akcí. Jednou z  nich je právě tato výstava.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *