Svoji kreativitu zkouší mladí skláři v Anníně. Až do neděle tomu přihlíží i veřejnost

Nejmladší generaci sklářských výtvarníků otevřela své provozy už posedmé sklárna Annín. Účastníci VII. Mezinárodního sklářského sympozia Annín 2022 tu uplatňují svoji kreativitu a mnohdy i nový pohled na sklářský design a volnou tvorbu. Svá díla tu vytvářejí na společné téma ‚Zvedl se vítr‘ od pátku do neděle 16. října.

Na šumavské sklářské sympozium přijeli studenti ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí a Státní sklářské školy (Staatliche Glasfachschule) z německého Rheinbachu. Díky tomu, že je sympozium otevřené pro veřejnost, může každý sledovat, jak se původní návrh na papíře nebo model budoucího sklářského produktu proměňuje v umělecké dílo.

„Akce a projekty, jako je sklářské sympozium pro mladé talentované výtvarníky v Anníně, napomáhá motivovat mladé lidi ke studiu sklářských škol a k udržení dlouhodobé sklářské tradice, kterou v Čechách máme. Proto její uspořádání Plzeňský kraj vždy rád podpořil a hodlá v tom pokračovat i v dalších letech,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka.

Připravený je také doprovodný program – dočasná naučná stezka po sklářské osadě Annín, návštěvy pohřební kaple rodiny Schmidů, komentované prohlídky a pro děti je připravená hra Příležitost pro malé návrháře. Návštěvníky rovněž čeká spousta nových krásných výrobků a třeba i začátek nákupu vánočních dárků a dobrá pohoda.

Uspořádání Sympozia podpořily Česko-německý fond budoucnosti, Plzeňský kraj a obec Dlouhá Ves. Díky nim se i v letošním roce podařilo pokračovat v tradici konání mezinárodních sympozií mladých výtvarníků, která přinášejí do více než 225 let staré sklárny ty nejmladší výtvarné podněty.

Zdroj: Plzeňský kraj, foto Helena Frintová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *