Šumavský projekt Putování bez hranic srdcem Evropy ocenili v Berlíně
V Berlíně byly na celoněmeckém veletrhu Grünen Woche oceněny projekty zaměřené na rozvoj venkovských oblastí a regionálních produktů. Významného úspěchu zde dosáhl projekt Putování bez hranic srdcem Evropy realizovaný Mikroregionem Šumava-západ, Obcí Dlouhá Ves, Obcí Modrava a ILE Nationalpark Gemeinden Bayerischer Wald, Městem Grafenau a Městem Schönberg v rámci přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, který zvítězil v kategorii projektů zaměřených na rozvoj venkovských oblastí. Projekt byl vybrán z 27 uchazečů.
„Projekt je unikátní velikostí území – zasahuje území 21 obcí na podstatné části Šumavy a Bavorského lesa. Široké je i spektrum zaměření projektu. Jsou popsány turistické stezky na obou stranách hranice, které jsou v terénu opatřeny QR kódy. Byly vybudovány a opraveny zajímavé historické objekty jako repliky tavících pecí v Železné Rudě, obnovené poutní místo Křížkov v Hamrech či hrobka sklářů v Anníně. Za zmínku stojí i naučná stezka Modrava – Hradlový most. V rámci projektu byla dobudována turistická infrastruktura – Informační centrum v Modravě. Dále byly doplněny informační tabule a odpočinková místa v Kašperských Horách a v Dlouhé Vsi. Důležitou součástí projektu je i nový turistický webový portál Šumavy a Bavorského lesa s popisem území a turistických atraktivit.“ sděluje úvodem koordinátor Mikroregionu Šumava–západ Jaroslav Tachovský.
Zástupcům ILE Nationalpark Gemeinden Bayerischer Wald a Mikroregionu Šumava-západ předala ocenění spolková ministryně výživy, zemědělství a ochrany spotřebitelů Německa Julia Klöckner, což dokládá význam tohoto vyznamenání a také celé akce.
Projekt je z 85 % spolufinancovaný z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 – 2020 a česká část dále z 5 % z rozpočtu MMR (Ministerstva pro místní rozvoj). (tz)
Foto Mikroregion Šumava – západ