Spalniček je v Plzeňském kraji od ledna už víc, než za celý loňský rok

Od začátku roku je v Plzeňském kraji už devatenáct nahlášených případů spalniček. Extrémně nakažlivá nemoc se v kraji přenesla na děti i na dospělé. Epidemiologové zjišťují, s kým se nemocní stýkali. Na Plzeňsku nyní připadá 3,2 nemocných na 100 000 obyvatel, což je po Praze největší výskyt. Dalšímu šíření spalniček se v současnosti nedá zabránit a lze očekávat, že se situace bude ještě zhoršovat.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění – každý vnímavý jedinec, který se setká s virem spalniček, téměř s jistotou onemocní. Virus spalniček se šíří vzduchem vdechnutím, kýcháním a kašláním. Virus spalniček může ve vzduchu a na površích přetrvat až dvě hodiny. Zdrojem nákazy je vždy nakažený člověk. “Průběh spalniček ve svém začátku připomíná nachlazení. Nakažený člověk má rýmu, kašel, zanícené oční spojivky a trpí světloplachostí. Postupně dochází ke zvyšování tělesné teploty a vzniku vyrážky. Někteří z nemocných mohou také trpět průjmem, zánětem plic, průdušek, středního ucha či centrálního nervového systému. Závažné případy se mohou se objevit zejména u dětí, nebo u jedinců s oslabeným imunitním systémem,” upozorňuje Krajská hygienická stanice v Plzni.

Spalničky jsou stále ještě v mnoha zemích běžným onemocněním. Vyskytují se na Středním východě, v Pacifiku a také v Asii. I v některých zemích Evropy se nadále vyskytují lokální epidemie. Hlášen je zvýšený výskyt spalniček zejména v Rumunsku, ale také v Itálii, Belgii, Německu, Spojeném království, Francii, či Španělsku. Onemocnění se však objevilo i v dalších evropských zemích včetně České republiky.

Nejvíc ohrožené jsou malé děti, které ještě nemohou být očkovány. Ohroženy jsou také osoby, s oslabenou imunitou nebo také osoby, které nemají z jakýchkoli důvodů dostatečnou hladinu ochranných protilátek po očkování.

Nejúčinnější ochranou proti spalničkám je očkování.

Ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *