SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky do Muzea čokolády a marcipánu v Táboře

Čokoláda vám změní život. Ta táborská určitě!

Stačí jedna návštěva a začnete se na tu neodolatelnou pochoutku dívat úplně jinak. Úplně běžná čokoláda vám začne připadat jako něco výjimečného, tajemného, něco, o čem by se mělo snad jenom šeptat, a co by se nemělo normálně jíst, ale jenom to dlouze ochutnávat, nechávat rozpustit na patře a pak pomalounku pouštět do svých útrob. Jediná návštěva Muzea čokolády a marcipánu v Táboře vám vlastně změní život…

 Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších pochoutek na světě. Možná i proto má 13. září svůj mezinárodní den. Každý Čech jí ročně spořádá asi pět a půl kilogramů a nikoho asi nepřekvapí, že světovým favoritem ve spotřebě čokolády je Švýcarsko s více než dvanácti kilogramy na osobu a rok. Velkou oblibu má také v Německu, Belgii a v Anglii, kde ji lidé snědí přes deset kilogramů ročně.

Vítejte v ráji vůně a chutí

Dovedete si představit takovou třímetrovou lokomotivu celou z čokolády? Nebo věrný marcipánový model města i s čokoládovými husity? A co takového mistra Beana i s jeho autem v poměru 1:1 z voňavé pochoutky, anebo sochu Jaromíra Jágra také z čokolády? A chtěli byste to všechno vidět? Pak vítejte v Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře v historickém domě z 16. století v Kotnovské ulici.

Muzeum na ploše přes tisíc čtverečních metrů představuje a mapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek či figurek. Expozice se věnuje i historii obalů a reklamních plakátů, k vidění jsou i porcelánové či cínové soupravy, ze kterých se čokoláda pila v 19. století, šlechtický salon či model pěstování kakaa v pralese. Ale také je tam spousta „jedlých“ marcipánových aut a motorek pro kluky a panenek pro holky.

Táborská expozice je nápadem majitelky muzea Petry Kovandové, která se nechala inspirovat maďarskou marcipánovou historií v jednom tamním rodinném muzeu. „To byla hrozně velká inspirace pro mě,“ říká Petra Kovandová. „Čokoláda mě provázela už od dětství. Už jako malá holčička si pamatuji, že babička měla ve skříňce diabetickou čokoládu s takovou modrou chrpou a my ji s bráchou ujídali. Už tenkrát jsem k té tabulce cítila respekt, že je to něco drahého, málo dostupného a hodně jsme si toho vážili. Když jsem se pak při svém podnikání začala zaměřovat na čokoládu a na marcipán, líbilo se mně, že to výborně chutná a krásně se s tím dá pracovat. Ale i ta historie, jak se sem do Evropy čokoláda dostala. Hrozně mě lákalo, to lidem v našem muzeu ukázat,“ vysvětluje Petra Kovandová.

Autíčka, lokomotiva i Jaromír Jágr

Paní Petra chodila po táborských uličkách a hledala místo, kam by se její čokoládové království nejlépe hodilo. Nakonec měla štěstí, objekt v Kotnovské ulici se jí líbil a akademický malíř Kristián Kodet právě uvažoval o jeho prodeji. A tak se domluvili. Tedy, on ten proces zase nebyl tak krátký a jednoduchý, ale my si ho můžeme takhle zjednodušit. Kdyby ale někdo opravdu chtěl znát všechny podrobnosti, může se podívat na zajímavý dokumentární film, kde je to všechno popsáno. Stejně jako i to, co se dělo pak.

„Pak jsme si začali psát scénář, co všechno bychom v našem muzeu chtěli mít,“ vzpomíná Petra Kovandová. „Hlavní bylo zaměření na děti, takže jsme zpracovávali pohádky a dětské příběhy…“ První exponáty pro Táborské udělalo patnáct českých cukrářek a pak už se to začalo nabalovat jedno druhé. Manažerku muzea Lenku Želinskou napadlo, že by bylo pěkné udělat výstavu, která by monitorovala hezká historická auta, proslavená ve filmu, nebo nějakým způsobem jenom kouzelná. K nápadu ji inspirovalo její vlastní auto, „Kachna“ známá především z komedií o francouzských četnících ze Saint Tropez. „Všude, kam s ním přijedu, tak se na mně všichni smějí, ukazují na mě a jsou strašně pozitivně naladěni. A tak mě napadlo to všechno udělat z čokolády a marcipánu,“ říká. Kromě už zmíněné „Kachny“ v muzeu uvidíte Velorex z filmu Vrchní, prchni, žigulík Veřejné bezpečnosti či nezbytné „Mini“ z filmů o Mistru Beanovi. Stejně jako samotný mistr, je i jeho autíčko v normální velikosti, tedy v poměru 1:1. Celkem je k vidění přes 30 modelů historických, kultovních a filmových aut.

Těch exemplářů musíme ale zmínit víc. A víc o nich také prozradit. Tím úplně nejnovějším je třímetrová lokomotiva s vagonkem. V expozici je od loňského října, kdy je v Táboře pravidelně čokoládový festival.  Vyfukuje páru a přitom houká. „V roce 2018 jsme na festivalu tuhletu nádheru pokřtili a já jsem na ní moc pyšná,“ ukazuje na model Lenka Želinská. Na otázku, na kolik peněz vláček přišel, odpovídá bez rozmýšlení, že kdybychom sečetli všechny náklady, včetně energií a lidské práce, mohli za to mít nové auto. Samotná výroba trvala deset měsíců.

Přímo na festivalu vznikla také hlava jednoho piráta z Karibiku, Davida Johnse, která získala zápis do české Knihy rekordů. A v ní je také kromě půltunového vlaku ještě největší socha Jaromíra Jágra z čokolády.

Zdravá, léčivá a plná vitamínů

Snad není ani nutné dodávat, že všude kolem to sladce čokoládově voní. Jak by ne, součástí muzea je také čokolatérie, kde můžete ochutnávat, relaxovat a také okénky sledovat jak vlastně čokoládové výrobky vznikají. Cukráři přímo před vašima očima tvoří bonbony, pralinky, marcipánové figurky a mnoho dalšího. Těžko říct, jak to chutnalo před třemi tisícovkami let, když začali kakaovník využívat Olmékové na území dnešního Mexika. Z novější doby víme ale určitě, že uvařená tekutina z kakaových bobů byla pořádně hořká. To už ale byla aztécká říše v plném rozkvětu a kakaové boby měly všestranné použití. Sloužily jako platidlo, jen pro zajímavost – králík měl hodnotu 10 bobů a otrok 100 bobů. Kakaovými boby se platily i daně a v neposlední řadě se z nich připravoval čokoládový nápoj, který obsahoval kakaovou drť, chilli, hřebíček, skořici a na zahuštění kukuřičnou mouku. Nápoj považovali za afrodiziakum a aztécký král Montezuma pil ze zlatých pohárů až 50 šálků čokolády denně.

Představte si, že čokoláda není jen dobrá, ale že má i léčivé účinky. Původně prodávala pouze v lékárnách a lékaři jí předepisovali při rekonvalescenci. Také staří Mayové a Aztékové věděli o léčebných účincích čokolády, hlavně jako o posilujícím prostředku. Že je čokoláda spolehlivým afrodiziakem věděli již Casanova nebo madame du Barry. První kniha o vlivu čokolády na zdraví vychází v roce 1591. A to všechno, i spoustu dalších informací, se dozvíte v expozici muzea a trošku „zhuštěné“ také na tamním webu.

Hořká čokoláda chrání srdce a oběhový systém, snižuje vysoký tlak a riziko vzniku rakoviny, onemocnění kůže a předčasného stárnutí. Léčit může i kašel. Mléčná čokoláda zase obsahuje kalcium, které posiluje kosti. Každá ale vyvolává pocity klidu, štěstí a zamilovanosti. Působí i proti stresu díky obsahu magnesia a kalia.

A což teprve těch minerálů a vitamínů. Čokoláda je bohatým zdrojem kalcia, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku, zinku, manganu, selenu a vitamínů řady A, B, C a E, které jsou prospěšné zdraví. Kakaové máslo a kofein např. podporují látkovou výměnu a zvyšují výkonnost.

Protože se jedná o jeden z nejvýživnějších a nejsnadněji stravitelných pokrmů, konzumují čokoládu sportovci, vysokohorští turisté a těžce pracující, protože je zdrojem energie. Ne náhodou se objevila v denních přídělech americké armády za druhé světové války, do vesmíru si ji berou i astronauti.

Využití má také také v kosmetice a ve wellness. Kakaové máslo je již dávno součástí různých kosmetických krémů, čokoládový make-up nebo kakaová pěna do koupele se objevily teprve nedávno. Posledním hitem je však zábal z hořké čokolády a čokoládové koupele, které mají blahodárný vliv na pokožku.

Je toho hodně, co jsme nezvládli

Ale to jsme se zakoukali a zapovídali! Ono, když objevujete něco zajímavého a ještě k tomu je to dobré, tak to utíká, ani nevíte jak. A to jsme ještě měli mluvit o výrobě bonbónů a pralinek, o tvořivých dílničkách, kde si děti můžou všechno vyzkoušet na vlastní ruce, oči a pusu, a o mistrovství tamních čokolatiérů, tedy cukrářů – specialistů. A také jsme ještě neochutnali nenapodobitelný čokoládový nápoj, který dostanete jen v Kotnovské ulici. No, a také jsme měli v plánu popsat voňavý obchůdek, kde se dají koupit snad stovky druhů různě zpracované čokolády – to abyste měli dárek pro své přátele, kteří tam nemohli být s vámi.

Nejlepší bude, když se o tom do Muzea čokolády a marcipánu v Táboře, kousek od historického Žižkova náměstí, přijedete podívat na vlastní oči. Možná i vy budete mít pak pocit, že vám to změnilo pohled na tabulku čokolády či na pralinku. A pro ty, kdo se tam z nejrůznějších důvodů osobně dostavit nemohou, se budeme snažit jim to zprostředkovat. Příležitost k tomu bude určitě při muzejním festivalu v polovině října.

Alois Žižka, foto autor

Vstupenky po Muzea čokolády a marcipánu můžete vyhrát v naší soutěži. Stačí správně odpovědět na otázku, kolik váží čokoládový vlak v táborské expozici, a mít štěstí. Odpovědi nám posílejte do 31. prosince na e-mailovou adresu: obchod@ceskypohled.eu. Ze správných odpovědí vylosujeme dva výherce, kteří dostanou po dvou vstupenkách do čokoládových a marcipánových expozic v Táboře a v Třeboni.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *