Smutná zpráva ze zoo: Odešel Pišta, nejstarší medvěd v Česku

V pondělí 26. října musel po zralém rozhodnutí přistoupit tým veterinářů a chovatelů plzeňské zoo k utracení starého samce medvěda hnědého Pišty. Jeho vleklé zdravotní problémy spojené s extrémně vysokým věkem se v posledních dvou dnech zhoršily natolik, že nebyl schopen chůze a další pohyb mu činil také značné potíže a i přes intenzivní snahu veterinářů se jeho stav trvale zhoršoval. Oznámil to mluvčí zoo Martin Vobruba.

Medvěd hnědý Pišta byl s věkem 39, 5 roku  dle dostupných informací nejstarším medvědem v ČR. Narodil se počátkem rok 1981 v zoo Hluboká nad Vltavou, jako 1. generace po rodičích z Rumunska (Karpat). V létě téhož roku přesídlil s partnerkou Mištou do Plzně, kde žil do léta 1998 ve známé kleci v přední části zahrady. Celkem 5x byl otcem dvojčat. V lesním hektarovém výběhu se postupně setkal s dalšími 8 medvědy, dokonce na čas se svými rodiči, sourozenci i synovci a neteřemi. Poslední dobou byl od mladších medvědů oddělen, protože měl díky pokročilému věku již pohybové problémy. V zahradě tak zbývá trio Miky (1993) a Eliška a Honza (2003).

Déle než tento medvěd žije v plzeňské zoo jen želva matamata třásnitá (1973), krokodýl čelnatý (1974)  a plameňáci chilští (1975). Šanci dosáhnout podobného nebo vyššího věku mají ze savců zejména šimpanzi a nosorožci. Ze třídy savců byl medvěd Pišta posledním pamětníkem klecí a vzhledu zoo před proměnou do současného stavu.

Zdroj: Zoo Plzeň, foto K. Misíková

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *