Skupova Plzeň se rozbíhá naplno. Přehlídka českých a slovenských divadel začíná

Čtyřiatřicátý ročník Mezinárodního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň začal v sobotu 4. 6. prologem Loutkové Slovany, při kterém si průvod, divadla, workshopy i filmovou projekci užívaly na Jiráskově náměstí stovky návštěvníků. V úterý 7. 6. přijali představitelé města Plzně – primátor Pavel Šindelář a náměstkyně Eliška Bartáková – zástupce exekutivy mezinárodní loutkářské unie UNIMA a ve středu 8. 6. začíná hlavní festivalový program, jehož páteří je soutěžní přehlídka českých a slovenských profesionálních divadel. Připraveny jsou ale i zajímavé zahraniční inscenace v čele s japonským programem, výstavy, konference nebo připomínka loutkářských výročí, mimo jiné Josefa Skupy a Jiřího Trnky. Festival zakončí v neděli 12. 6. v 17 hodin slavnostní předání cen 34. Skupovy Plzně v pořádajícím Divadle ALFA.

Festival hostí poprvé ve své historii významné mezinárodní setkání exekutivy Světové unie loutkového divadla UNIMA. Výbor této nejstarší profesní divadelní organizace (založené v roce 1929 v Praze) se schází vždy jednou ročně a pro festival je toto setkání skvělou příležitostí, jak představit českou tvorbu světu. Do Plzně se sjeli významní tvůrci, ředitelé festivalů i akademické veličiny, které mohou následně nést zprávu o aktuální české loutkářské tvorbě do světa.

„Program letošní soutěžní přehlídky je opravdu nabitý, protože covid posunul dobu od konání minulého ročníku festivalu z obvyklých dvou let na čtyři,“ uvedl ředitel Skupovy Plzně a také pořádajícího Divadla ALFA Jakub Hora. O ceny Skupovy Plzně bude usilovat celkem 19 inscenací českých a slovenských divadel. Středeční slavnostní zahájení přehlídky nabídne symbolicky inscenaci „Bratři naděje“ Divadla Minor o osudech loutkářské rodiny Kopeckých. Program Skupovy Plzně nabízí jako inspiraci mimo soutěž i zajímavá zahraniční představení. Letos je to především unikátní japonský fokus, díky kterému mají návštěvníci příležitost poznat čtyři různé žánry japonského loutkového divadla. Své umění předvedou v Plzni i loutkáři z Belgie, Španělska či Polska.

Po Loutkových Slovanech nabídne Skupova Plzeň další open air celodenní akci. Festival poprvé vyzval ke spolupráci Slow market, zaměřený na prezentaci řemeslných a designových tvůrců. V sobotu 11. června si na nádvoří pivovaru návštěvníci budou moci vyzkoušet třeba výrobu krasohledů, plstěných prstových maňásků nebo autorských zápisníčků. Děti se mohou těšit na vyřezávaný kolotoč a kozí taxi řezbáře Matěje Holuba, deskové hry od Vladimíra Sosny nebo samotažnou mašinku od recyklačního sochaře Benedikta Tolara. „Celodenní dílnu pro děti chystá scénografka Tereza Vydarená a nebudou chybět pochopitelně ani pohádky pro nejmenší: ‚Karkulka červená‘ od Teatra Rajdo nebo O princi z knížky‘ v podání Dřevěného divadla,“ doplňuje dramaturgyně Alfy Petra Kosová. Vstup na Slow market je zdarma.

Skupova Plzeň připomene letošní významná výročí českých loutkářů spojených s Plzní, především 130 let od narození Josefa Skupy a 110 let od narození Jiřího Trnky. Hlavní událostí bude v tomto ohledu projekt Divadla Spejbla a Hurvínka, jehož archiv obsahuje stále loutky, které v minulosti Jiří Trnka a Josef Skupa vytvořili. „Právě tyto původní marionety jsou základem nové inscenace Ó loutky, jaká vášeň, kterou uvede Divadlo Spejbla a Hurvínka exkluzivně pro Skupovu Plzeň,“ připomíná Jakub Hora. Až do konce června bude ve Smetanových sadech k vidění vzpomínková výstava Plzeň loutkářská, kterou připravil Odbor kultury Magistrátu města Plzně.

Vstupenky
Vstupenky na 34. Skupovu Plzeň z předprodeje rychle mizí, vyprodaná jsou především představení v menších sálech. Posledních pár vstupenek zbývá v tuto chvíli na středeční slavnostní zahájení festivalu a k dostání jsou ještě také vstupenky na představení Divadla ALFA „Pravdu má každý svou“, které z technických důvodů nahradilo inscenaci „Pozor, Zorro!“ a hraje se ve větším sále. Ze zahraničních představení je možné ještě zakoupit vstupenky na španělský soubor Les Cícliques a jeho inscenaci „Tabula“ nebo na víkendová večerní představení japonských loutkářů.
Bližší informace najdou zájemci na www.skupovaplzen.cz

Zdroj: Daniela Vítová, tiskový servis, snímky jsou z Loutkových Slovan

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *