Školáci představili chytré domečky pro panenky navržené dětmi z mateřinek

V rámci ekosystému PINE, tedy uceleného konceptu na podporu technického vzdělávání a podnikání v západočeské metropoli, se odehrává celá řada aktivit. Jedním z výjimečných projektů je vývoj chytrých domečků pro panenky. Ten propojil hned několik generací – děti z mateřských škol, středoškoláky a podnikatele. Výsledkem jsou chytré domečky pro panenky, které napodobují chytrou domácnost a spojují tak zábavu s poznáním moderních technologií, a to od nejútlejšího věku. Představení multifunkčních domků, které již brzy začnou sloužit ve vybraných mateřských a základních školách, se odehrálo v rámci festivalu Inovujeme Plzeň 2022.

„Důležitou součástí ekosystému PINE je právě ono propojení generací, prolnutí jejich myšlenek, zkušeností a vytváření něčeho, co prohloubí vztah k technice, inovacím, vědě, vývoji a výzkumu. Když dítě dostane možnost nakreslit si vysněný domek, a nakonec jej opravdu vidí před sebou, přináší to spoustu radosti a chuti objevovat. Pro konstruktéry z řad studentů zase ztělesňuje výzvu a určitě dává i dobrý pocit ze smysluplné práce. Moc děkuji všem, kteří se zapojili a velmi oceňuji i fakt, že projekt nezůstal jen v Plzni a okolí, ale překročil hranice kraje, a to díky zapojení Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Volyně,“ řekla radní města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová.

Podle Luďka Šantory ze Správy informačních technologií města Plzně trvala realizace projektu několik měsíců, přičemž začala u dětí v mateřských školách. „Ti nejmenší nám podle svojí fantazie nakreslili, jak by domky pro panenky měly vypadat. Podle jejich návrhů pak studenti ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Volyně zhotovili konstrukce dřevěných domků, kde nechyběly třeba ani garáže nebo výtahy. Tyto výrobky pak putovaly na Střední odborné učiliště elektrotechnické v Plzni, kde je tamní studenti osadili chytrými prvky.“

Chytré domky tak umí například otevřít automaticky dveře garáže při příjezdu auta, když si panenka sedne na pohovku, zapálí se oheň v krbu, pokud dítě uloží panenku ke spánku, dům sám zhasne osvětlení a podobně. „Do projektu se zapojil také podnikatelský sektor, nákup komponent nutných pro stavbu chytrých domků zajistila společnost DFH Haus, čehož si moc vážíme. Vždy, když koordinujete aktivitu s více účastníky, je to organizačně náročnější, tady ale všichni fungovali a spolupracovali skvěle. Je to pro nás velká přidaná hodnota, že se podařilo propojit tolik partnerů, děkujeme všem za jejich úsilí a energii, s níž se do projektu pustili,“ doplnila projektová manažerka úseku SIT Port Správy informačních technologií města Plzně Anna Čudáková.

Chytré domky mohli zájemci z řad veřejnosti zhlédnout v rámci festivalu Inovujeme Plzeň 2022, který se odehrál na začátku června v areálu SIT Port a představil návštěvníkům technologické vychytávky budoucnosti. V nejbližší době budou tyto moderní hračky předány do vybraných mateřských škol. „Už se moc těšíme na ohlasy dětí, to bude největší recenze toho, jak moc se nám projekt vydařil,“ uzavřela Anna Čudáková.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *