Šípková Růženka jinak. Divadlo Alfa představuje letošní první premiéru

První letošní premiérou Divadla mladého publika Alfa Plzeň je netradiční pojetí pohádky pro děti z mateřinek a z prvního stupně základních škol. Na motivy Šípkové Růženky a dále knížky Neila Gaimana ji pro představení upravil režisér Tomsa Legierski. Česká premiéra byla v pondělí dopoledne, slavnostní je na programu v pátek večer. Hrají: Andrea Ballayová, Martin Sádlo Bartůšek, Petr Borovský, Martina J.  Hartmannová, Bob Holý, Josef Jelínek, Tomáš Jereš, Robert Kroupar, Radka Mašková, Marie Mrázková, Blanka Josephová Luňáková, Lenka Válková Lupínková, Vlasta Vorda, Petr Vydarený.

Název novinky Spáčka a vřeteno napovídá, že půjde o Šípkovou Růženku, Divadlo ALFA ale nabízí známou pohádku z  jiného úhlu. Inspirovalo se originálním zpracováním britského krále fantazijních magických světů Neila Gaimana. Autorem adaptace jeho knihy Spáčka a vřeteno je hostující režisér Tomsa Legierski. Pohádka je určená dětem od tří let, kromě Spáčky se v  ní objeví i další známá princezna a chybět nebudou nádherné loutky trpaslíků.

Druhá princezna, která je hrdinkou příběhu, má dobrodružnou povahu. Těsně před  svatbou se musí rozhodnout a vyrazit na  nebezpečnou výpravu zachránit své i sousední království. V něm se totiž rozlézají šípkové růže, ale hlavně se od hradu šíří už desítky let podivná spavá nemoc a hrozí, že překročí hranice země… I když jsou pohádky o Šípkové Růžence a o Sněhurce chronicky známé, spisovatel Neil Gaiman je svým příběhem posouvá a přináší překvapivé rozuzlení.

„Pokusili jsme se ztvárnit  známou pohádku o Šípkové Růžence netradičně, na  motivy ‚Spáčky a vřetena‘ britského spisovatele a scenáristy Neila Gaimana. Na výsledné inscenaci pracoval autorsky celý soubor,” říká hostující režisér Tomsa Legierski, který s  Divadlem ALFA nespolupracuje poprvé. V  loňském roce tu nastudoval úspěšnou inscenaci pro  dospívající diváky a pro  dospělé „ALFA farma“. S divadlem pro děti má bohaté zkušenosti, řadu svých inscenací uvádí pod  hlavičkou pražského studia DAMÚZA.

Sezóna 2019/20
Kromě pohádky Spáčka a vřeteno, která je první premiérou sezóny 2019/20, chystá Divadlo ALFA do června čtyři další premiéry. V  prosinci přijdou na řadu dobrodružství Zorra mstitele s živou mexickou kapelou, tzv. mariachi. Na inscenaci s  názvem Pozor, Zorro! spojila své síly kmenová dvojice tvůrců Divadla ALFA, režisér Tomáš Dvořák a výtvarník Ivan Nesveda, s  libereckým dramatikem Vítem Peřinou. Na  březen chystá ALFA pohádku Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?! pro nejmenší diváky, kterou s  herci nastudují tvůrci z  Ostravy, režisér a scénograf Tomáš Volkmer a divadelní lektorka a dramaturgyně Hana Volkmerová. Čtvrtou premiérou sezóny bude Jenovéfa, klasická hra lidových loutkářů v  úpravě Tomáše Dvořáka. V  repertoáru Divadla ALFA rozkošatí – a také uzavře – nabídku u nás i v zahraničí oblíbených her lidových loutkářů pro všechny věkové generace: Dona Šajna a Johanese Doktora Fausta. (tz)

Foto V. Čtvrtník

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *