Šanci na oddlužení má teď víc lidí. Vybírejte ale, na koho se obrátíte o pomoc

Prvního června vstoupila v platnost novela insolvenčního zákona (zákon č. 182/2006 Sb.) umožňující řadě lidí, kteří podmínky pro oddlužení dříve nesplňovali, vyřešit svou tíživou finanční situaci. Nově dlužníci nemusí soudu dokládat schopnost uhradit během pěti let minimálně 30 procent svých nezajištěných dluhů, tak jak tomu bylo do účinnosti letošní novely. Nově dlužníkovi zůstala pouze povinnost pravidelně hradit zákonem stanovenou minimální splátku svých dluhů a nákladů insolvenčního správce. Zjednodušeně: dlužník musí mít na splácení alespoň 2 000 korun měsíčně.

Patrně nezamýšleným důsledkem novely je skokový nárůst insolvenční agendy krajských soudů. Už v červnu došlo u Krajského soudu v Plzni k meziročnímu nárůstu podaných návrhů na oddlužení o 80 procent a v červenci byl nárůst téměř trojnásobný. Navzdory tomu, že je sezóna dovolených, krajské soudy tak v současné době zažívají bezprecedentní nárůst insolvenční agendy.

Se změnou zákona, která dává šanci mnohem většímu počtu dlužníků, roste i nabídka služeb advokátních kanceláří a agentur, na které se dlužníci mohou obrátit o pomoc. Ne každá nabídka je ale seriózní. Už teď je to poznat na agendě soudů. Navzdory tomu, že roste počet osob, které s přípravou návrhů na oddlužení pomáhají, roste i počet výzev, kterými krajský soud upozorňuje žadatele o oddlužení na chyby v podaných žádostech či dodaných podkladech. Jednou z příčin tohoto trendu je jistě skutečnost, že čím horší je finanční situace dlužníka, tím obtížnější je pro něj i pro soud jednotlivé závazky rozklíčovat a řádně vyčíslit. Rozšířením okruhu osob, které nově splňují podmínky oddlužení, se tak k soudu dostávají stále komplikovanější případy s velkým počtem neuhrazených závazků. Již tak dost přetíženým soudům proto dále narůstá časová náročnost jejich agendy a osoby, které se rozhodují pro řešení své špatné finanční situace formou oddlužení, musí o to pečlivěji vybírat, na koho se obrátit pro pomoc.

Řádně si proto čtěte nabídky na oddlužení od právníků i právních laiků. Rozhodující vždycky není cena, a pokud to někdo nabízí dokonce zadarmo, hledejte v tom nějaký zádrhel. Vyplatí se vybírat pozorně, ale nehledejte na webech doporučení nebo zveřejněné dobré zkušenosti. Tam hrozí, že jsou vymyšlené! Kdo by se přece chlubil svými dluhy? Jedním ze seriózních projektů se jeví www.oddluzeni-pohodlne.cz. Neslibuje nemožné, nenabízí služby zadarmo a nechlubí se klienty. Postup oddlužení je tam jasně a srozumitelně popsán bez zbytečných slovních „kudrlinek“. (až)

Foto: Pixabay

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *