S Becherovkou je to trochu jinak. Luděk Jaša otevírá tajné schránky historie slavného karlovarského likéru

S historií nejslavnějšího českého bylinného likéru Becherovka je to trochu jinak, než se dosud vyprávělo. Slavnou firmu totiž nezaložil Jan Becher, ale jeho otec Josef. A na recept nepřišel náhodou, nýbrž ho dostal od jednoho anglického lékaře, který ho možná přivezl až z Indie. Becherové se původně jmenovali Pecherové a celý rod doslova “hýbal” celým Karlovarskem už od 16. století. Je toho hodně, co se čtenář dozví z nové knížky Luďka Jaše nazvané Becherové – Zrození 13. pramene.

Na snímku Luděk Jaša (uprostřed) s manželkou a se zástupcem vydavatele knihy Becherové – Zrození 13. pramene.

Luděk Jaša z Ostrohu nedaleko Františkových Lázní napsal knížku o Becherech jaké své třinácté dílo. Na svém kontě má velkou publikaci o městě Bečov, o mlýnech v oblasti Slavkovského lesa i o významných osobnostech Karlovarska, mezi které patřil určitě i “porcelánový baron” Jiří Haas. A kam samozřejmě patřili i Becherové, o nichž je právě třináctá jeho knížka. “Ti opravdu “hýbali” celým regionem. Snad polovina rodu byli lékaři a lékárníci. Doktor David Becher se zabýval rozborem pramenů, jeho rodiče byli velkoobchodníci, další z rodu byl starosta. Doslova platí že Becherové jsou Karlovy Vary a Karlovy Vary jsou Becherové,” vypráví o svých zjištěních Luděk Jaša. Ten se v knížce významným rodem zabývá od jeho příchodu do tehdy ještě Karlových Lázní v roce 1520 a končí odsunem posledních potomků v roce 1945. Velkou podporu při psaní má u své manželky, které nejen “trpí” všude po domě stohy dokumentů, fotografií, novin a knížek, ale manžela při řadě jeho pátrání v terénu doprovází a pomáhá mu získávat materiál pro jeho práci.

http://files.slavkovsky-les.cz/200001082-c0c48c1be7/Slavkovsky-les.cz%20becher.jpg

Becherové jsou nejen tvůrci světoznámého likéru, ale stáli u mnoha významných událostí ve městě, jako například u prosazení moderního způsobu lázeňské léčby, podíleli se na vzniku mnoha charakteristických staveb, jakými byly městské divadlo, hotel Pupp, Císařské lázně a dalších. Dílo Luďka Jaši popisuje nejen práci, ale i životní osudy celých generací rodu. Mnohé informace o privátním životě členů rodu jsou zveřejňovány zcela poprvé po otevření dosud tajného soukromého archívu známé likérky, takže uvádí mnoho dosud neznámých fakt.
V knize jsou tak uvedené nově zajímavé skutečnosti jak o jednotlivých rodinných příslušnících, ale také o detailní dění kolem známého likéru zrozeného za velice zajímavých a dosud nikde neuváděných okolností. Informace z becherovského rodinného archívu jsou doplněny o údaje zjištěné vlastním bádáním Luďka Jaše obohacující historii rodu i města. Protože je život rodu úzce spjat s městem Karlovy Vary, jsou životní osudy v jednotlivých etapách prokládány nejdůležitějšími, dosud málo zmiňovanými dějinnými událostmi utvářejícími toto známé lázeňské město souběžně s líčením osudů jednotlivých členů rodu. Součastí publikace je genealogicky zpracovaný rodokmen rodu Becherů.

Pokud vás zajímá pravda o zrodu slavného českého likéru, budete velice překvapeni. Tajný soukromý archív likérky se poprvé otevřel, aby podal své svědectví. Třeba to, že se Becherovka prvních 120 let své existence vůbec nejmenovala Becherovka. Ona historie je trochu jiná proto, že Becherové si skutečno lehce upravili, aby se nápoj lépe prodával a lépe se s ním obchodovalo. Překvapivých okolností najdou čtenáři v autorově třinácté knížce se 340 stranami a 353 unikátními fotografiemi vícero. Třeba to, že první Becher nezačínal v Karlových Varech coby lékárník, ale jako mlynář. Následovaly generace ševců, doktorů, lékárníků až ke světově proslulým likérníkům.

Luděk Jaša je karlovarský rodák. A protože mu rodné město přirostlo k srdci, rozhodl se v knize poodhalit dosud nezveřejněná karlovarská tajemství. Kniha ale není jen prostým líčením historických dat rodu, osobní život Becherů se promítá na pozadí života ve městě. Čtenář se seznámí s tím, kdy se žilo ve Varech dobře a v poklidu, kdy lázně zažívaly období slávy a rozvoje. Nebo kdy nastaly krušné chvíle, které s sebou přinášely přírodní katastrofy a jiná neštěstí. „Vzniká tím tak příběh, který čtenáři přibližuje nejen průběh vývoje slavného likéru, ale také jej inspiruje, aby se rozhlédl kolem sebe po místech, na kterých se tvořily dějiny, pod nimiž jsou Becherové podepsaní,“ řekl autor o knize.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *