Růženka je na cestě do Basileje. Podívejte se, jak vypadalo její loučení s Plzní

V únoru 2017 se v plzeňské zoo narodilo mládě nosorožce indického. Byla to samička, dostala jméno Růženka a okamžitě se stala miláčkem dětí i dospělých. A právě dnes nastala doba, kdy už se musí osamostatnit. Nový domov bude mít v Basileji. Tam na ni čeká stejně starý samec Orys a jeden z nejlepších pavilonů pro nosorožce indické v Evropě. Budeme se těšit na informace o průběhu cesty i vyložení od tamních kolegů. 

Samice, která mé v plemenné knize i jméno Shakti, se narodila 5. 2. 2017 jako druhé mládě nosorožce indického narozené v Zoo Plzeň. Její matkou je Manjula (11) pocházející z Tierparku Berlín a otcem Baabuu, který se narodil právě v Basileji a v listopadu mu bude 15 let. Tamní chov nosorožců indických je jedním z nejstarších a nejúspěšnějších v Evropě. A právě tato zoo má na starosti záchranný program EEP pro tento druh.

Transport má na starosti transportní společnost Zoo Dvůr Králové, která má mnohaleté zkušenosti s transportováním nosorožců.

Vlastní nakládání začalo v Plzni 10.9.  po 9. hodině dopoledne. V posledních týdnech Růženka trénovala ranní oddělování od matky, takže dnes byla v transportní bedně za 10 minut od zahájení akce. Nastoupila na hlasovou výzvu své ošetřovatelky, jak měl natrénováno. Manipulátor  potom odvezl bednu k nákladnímu automobilu a naložil na korbu. Krátce před 11. hodinou definitivně mladý nosorožec opustil rodné město. Na cestu dostala v bedně mírná sedativa, která ji po celou dobu transportu udrží v klidu.

Nosorožci indičtí chovaní v Zoo Plzeň nám byli darováni či deponováni z evropských zoo, které jsou členy EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií). Tato zvířata a jejich potomci jsou součástí záchranného programu EEP (Evropský záchranný program), který má svého koordinátora, který vede plemennou knihu a uděluje doporučení pro přesuny daného druhu mezi jednotlivými chovateli. Se zvířaty v tomto programu se nesmí obchodovat a bez povolení koordinátora EEP nesmí odejít do zařízení, které není součástí EAZA. Samice nosorožce indického bude do Zoo Basilej na doporučení koordinátora darována.

Podle fanouškovského webu milovníků nosorožců je nyní v Evropě 39 samců a 37 samic nosorožce indického ve 30 zoo.  V roce 2017 a 2018 došlo v Evropě k 5 porodům, letos jen k 1 v zoo Bea          uval.  Plzeňská zoo je jediný chovatel tohoto druhu v ČR v současnosti a celkem 3., která rozmnožila nosorožce.  Dalšího mláděte se dočkáme až po doporučení koordinátora EEP k připuštění. Samozřejmě je třeba opět počítat s březostí kolem 480 dní.

M. Palacká, M. Vobruba

Foto Kateřina Misíková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *