Rubikova kostka Vratislava Maňáka a Na příkrém břehu světa Karly Erbové mají Cenu Bohumila Polana

Román, v němž se prolíná současnost s nepříliš vzdálenou historií, sbírka básní a román s aktuální sociální tematikou zaujaly porotu Ceny Bohumila Polana 2016. Nejlepší prozaickou knihou vyhlásila Rubikovu kostku Vratislava Maňáka, nejlepší sbírkou básní Na příkrém břehu světa Karly Erbové a čestné uznání udělila knize Lubomíra Mikiska Za obzorem jiný svět.

Rekordních 23 knih od 19 autorů posuzovala porota ve složení spisovatel Vlado Ríša, básnířka Jaroslava Málková, Lukáš Malý z Ústavu české literatury Univerzity Karlovy a Romana Macháčková z Moravské zemské knihovny Brno. Předsedou poroty byl básník a spisovatel Alois Marhoul.

Autorem vítězné Rubikovy kostky je mladý spisovatel ze Stříbra Vratislav Maňák. Jeho románová prvotina zavede čtenáře do roku 2011 i na konec války, do Českého lesa i k Zemplínské Šíravě, především ale do ulic Plzně — toho „nejameričtějšího města v Evropě“, které se kvůli měnové reformě už na počátku padesátých let postavilo tehdejší moci.

Oceněná sbírka přední české básnířky Karly Erbové Na příkrém břehu světa obsahuje přesně to, co čtenář u Karly Erbové hledá: obrazná a přitom přesná sdělení niterných pocitů i reflexí života kolem nás, křivolaké cestičky vedoucí kamsi za pravdou a za smyslem bytí.

Čestným uznáním oceněný román Lubomíra Mikiska Za obzorem jiný svět si od kritiků vysloužil přízviska jako optimistický a čtivý manuál pro lidi na dně nebo optimistický pohled na problém bezdomovectví. Vypráví totiž příběh muže, který se po jedné, relativně běžné ráně osudu, jakou je ztráta zaměstnání a smrt manželky, ocitne v děsivém víru gamblerství.

Literární Cenu Bohumila Polana uděluje Středisko západočeských spisovatelů každoročně za významná díla v oblasti poezie a prózy spjatá se západočeským regionem tematicky nebo osobou autora. I letos se konala pod záštitou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého a jejím hlavním partnerem byla skupina ČEZ.

Markéta Čekanová

Na snímku jsou ocenění autoři. Za Vratislava Maňáka cenu převzala jeho sestra. Foto Miroslav Chaloupka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *