Rokycany mají jako první v ČR veřejné osvětlení s LED technologií PC Amber

Rokycany jsou prvním městem v České republice, které se může pochlubit veřejným osvětlením jantarově zbarveným LED světlem. Speciálně vyvinutá LED technologie PC-Amber, která minimálně vyzařuje modré světlo, je nejlepším řešením pro veřejné osvětlení v souladu s přírodou a lidským zdravím.

Modrá složka světla je nevhodná před spaním a v noci, má totiž negativní vliv na biologický rytmus člověka a na produkci spánkového hormonu melatoninu. Tím, že narušuje naše vnitřní hodiny, zvyšuje riziko vzniku rakoviny, cukrovky nebo třeba deprese. Velké jsou i dopady na zvířata nebo rostliny.

Veřejné osvětlení navíc představuje největší zdroj světelného znečištění. Cílem města Rokycan je proto svítit jen tam, kde je to nezbytné, a jen tolik, kolik je potřeba. Právě proto se rozhodlo, že nově budované veřejné osvětlení bude právě s technologií PC Amber. Jako první se ho dočkala část Mokroušské ulice – II. etapa a vnitroblok vymezený ulicemi Družstevní a Pod Ohradou.

Odborná měření ukázala, že osvětlení s novou technologií má teplotu chromatičnosti 1866 K. „Byl jsem mile potěšen, jak krásně veřejné osvětlení v Mokroušské ulici svítí. Ve spektru je vidět jen nepatrně modrá spektrální složka. Už navždy budete první,“ uvedl po měření světelný technik Hynek Medřický.

I když Ministerstvo průmyslu a životního prostředí doporučuje městům a obcím osazovat svítidla s teplotou chromatičnosti maximálně do 2700 K, Rokycany si daly za cíl měnit veřejné osvětlení do 2200 K s odstínem teple žluté. Výměny a nové osazování se budou plánovat v ucelených částech tak, aby veřejné osvětlení mělo vždy jednotnou barvu.

V Rokycanech budou brzy další místa se šetrným osvětlením, například prostranství před ZŠ Jižní Předměstí, připravovaná stavba části cyklotrasy RT3 a vybraný vnitroblok ve středu města.

Veřejné osvětlení v Rokycanech je z 98 % na bázi sodíkových výbojek s teplotou chromatičnosti zhruba 2000 K, která je pro životní prostředí optimální. Jedná se ale o zastaralou technologii, která se bude nahrazovat novou technologií LED s teplotou chromatičnosti do 2200 K. (tz)

Teplota světla

Denní světlo za slunečného dne má asi 5000 až 6000 K, sodíkové výbojky zhruba 2000 K, obyčejná žárovka asi 2700 K. Typické LED zdroje mívají teplotu od 3000 po 5000 K a vyzařuje tolik modrého světla jako slunce v poledne.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *