Rekordních 146 přání splnila letos vánoční sbírka Holky holkám

Všech 146 vánočních přání maminek a dětí v tísni splnila letošní sbírka dárků, kterou pořádala plzeňská iniciativa Holky holkám. Sbírka, která plní přání obyvatel charitních domovů sv. Zdislavy, se letos konala pošesté a dárci nakoupili dárky v celkové hodnotě převyšující 150 tisíc korun.

„Sbírka nás letos velmi potěšila hned z několika důvodů. Především tím, že i ve druhém roce covidových problémů se najde dost lidí, kteří jsou ochotni udělat radost někomu docela neznámému. To je vynikající zpráva o stavu naší společnosti,“ říká iniciátorka aktivit Markéta Čekanová. Další radostí ze sbírky byla i hodnota dodaných dárků. „Přání byla rozmanitá, od kosmetických balíčků až po tablet nebo playstation, a dárci nevybírali vůbec zboží laciné. Všechny dárky jsou velmi kvalitní a nezřídka lidé přidali k malému přání ještě něco navíc, aby dárek stál opravdu za to,“ doplňuje Alena Kozáková, v jejíž kanceláři se dárky shromažďovaly.

V loňském roce se lidé vlivem covidových omezení naučili ve větší míře nakupovat na e-shopech a to se odrazilo i ve sbírce Holky holkám. „Už je naprosto běžné, že nám dárky posílají i lidé, kteří nejsou z Plzně. Tuhle panenku a ještě několik dárků koupila paní, která žije v Americe. Jiná dárkyně zase sehnala vytouženou interaktivní kabelku pro malou holčičku jen na německém e-shopu, na českých byla vyprodaná,“ ukazuje Alena Kozáková v místnosti plné dárků, jíž přezdívá Ježíškova sluj.
Mezi dárci, kteří rozzáří Vánoce maminkám a dětem v tísni, jsou jak jednotlivci, tak party kolegů či kamarádů anebo dárci, kteří se navzájem neznají a spojili se ke koupi vybraného dárku prostřednictvím sociálních sítí.

„Studenti z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara se složili, aby podpořili svoji malou kolegyni a koupili devítileté holčičce malířský stojan a potřeby na malování. Pracovníci rektorátu ZČU se zase složili na tablet pro chlapce, který ho potřebuje na případnou on-line výuku. Jedna paní iniciovala sbírku mezi svými přáteli, vybrali asi šest tisíc a koupili osm dárků,“ prozrazuje Markéta Čekanová jen několik zajímavostí o letošních dárcích. Mezi nimi je i tenistka Andrea Sestini Hlaváčková.

Dárky nyní čekají na zabalení a následně poputují do domovů sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni v Plzni, Klatovech a Havlovicích a některé potěší i maminky, které vedou plzeňský Šatník pro samoživitele, a jejich děti.

Holky holkám je iniciativa plzeňských ženských osobností, která od roku 2016 pomáhá domovům pro matky s dětmi v tísni a od letošního roku provozuje i Šatník pro rodiče samoživitele a rodiče v tísni. Angažují se v ní například spisovatelka Markéta Čekanová, ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková, ředitelka filmového festivalu Juniorfest Judita Soukupová, tisková mluvčí Národní knihovny Martina Košanová, spisovatelky Daniela Kovářová a Jitka Prokšová, básnířka Tamara Kopřivová, bývalá ředitelka Plzeňského deníku Helena Mikešová, muzikantka Ilon Leichtová a řada dalších.

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *