První online premiéru ve své historii nabídne v sobotu Divadlo Alfa

Divadlo Alfa zůstává zavřené, přesto pilně pracuje. Diváky do svého hlediště pozvat nemůže, rozhodlo se proto představit novinku „Putování dobrého Hanse Böhma Evropou“ v přímém přenosu online v sobotu 19. prosince od 17 hodin na kanále Alfa zírá https://www.youtube.com/watch?v=Vlvjitzgb2c. Premiéru bude možné sledovat pouze živě v uvedeném čase. Autorská inscenace pod vedením nového uměleckého šéfa Alfy Tomsy Legierskiho je inspirovaná skutečným příběhem německého mladíka z malé sudetské obce Holýšov a jeho putováním válečnou střední Evropou. V titulní roli Hanse Böhma se představí nový člen souboru Dan Horečný.

„Online premiéru bereme pouze jako ochutnávku naší novinky, protože přímý přenos nemůže nahradit skutečný divadelní zážitek. Inscenace je připravená a hned po otevření divadel plánujeme premiéru před diváky. Předpokládáme, že to bude možné v lednu či únoru 2021,“ říká ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Inscenace Putování dobrého Hanse Böhma Evropou vznikala zhruba rok a půl na základě příběhu, který zmapoval nadšený znalec lokální historie Jan Jeňýk Valeš. Předobraz Hanse Böhma se jmenoval Hubert Ott a pocházel z multikulturního prostředí: jeho matka byla dcerou belgického ředitele holýšovské sklárny a otec německý hajný. Služebnictvo mluvilo česky a ve škole se učila angličtina a latina. Takto jazykově vybaven byl vržen jako mladý voják wehrmachtu do kolotoče druhé světové války.

„Práci Jana Jeňýka Valeše s úctou sleduji už delší čas. Doluje zapomenutou historii regionu, ověřuje, nelituje času. Příběh Huberta Otta mě fascinoval už dlouho a ve chvíli, kdy Alfa vstoupila do evropského projektu Connect Up, který je zaměřen na cílovou skupinu diváků 12+, okamžitě jsem navrhla tuto látku ke zpracování,“ říká dramaturgyně Petra Kosová.

Neuvěřitelný příběh mladého sudetského Němce, kterému zachrání život jeho pohotovost, schopnost rychle se adaptovat a znalost jazyků – především češtiny – zaujal také uměleckého šéfa Tomsu Legierskiho. „Cesta původního hrdiny druhou světovou válkou byla velmi spletitá, v divadelní adaptaci jsme příběh zjednodušili a vyprávíme naši verzi. Proto se také hrdina jmenuje jinak, symbolicky Hans Böhm, protože je böhmisch – tedy český Němec,“ vysvětluje Legierski.

Zkoušení inscenace bylo náročné také kvůli několika jazykům. Herci se museli naučit některé dialogy německy, francouzsky, anglicky a polsky. „Dbáme na to, aby diváci stále rozuměli, a přitom zakusili ten mnohojazyčný svět, který Hanse Böhma provázel od narození do konce války,“ doplňuje Petra Kosová.

Příběh z druhé světové války je aktuální i v současnosti. „V dnešní době opět sledujeme radikalizaci a vyostřenou polarizaci názorů a určité zjednodušování při popisu

nejrůznějších fenoménů, dále obviňování celých národnostních skupin. My se obracíme k obyčejnému, nehrdinskému jedinci a k jeho jedinečnému příběhu. Chceme ukázat nebezpečí vlivu ideologie, to je i současný problém. A příběh také ukazuje, jak je důležité vnímat svět v jeho kulturní rozmanitosti, jak je důležité umět jazyky a dorozumět se,“ říká Legierski. A je to příběh ze západu Čech, dotýká se regionálních dějin. Spousta obyvatel regionu má v příbuzenstvu české Němce – třeba moje babička, ač si ji už nepamatuji, byla böhmisch,“ dodává Petra Kosová.

Tomsa Legierski, Petra Kosová a kol.

Putování dobrého Hanse Böhma Evropou

Režie: Tomsa Legierski

Dramaturgie: Petra Kosová

Výprava: Karel Czech j.h.

Hudba: Daniel Čámský j.h.

Přímý přenos premiéry v sobotu 19. 12. od 17:00 na YouTube kanále Alfa zírá

https://www.youtube.com/watch?v=Vlvjitzgb2c

Přístup na živé vysílání je možný i přes webové stránky www.divadloalfa.cz

Hrají: M. Hartmannová, D. Horečný, J. Jelínek, T. Jereš, R. Kroupar, L. Válková Lupínková, R. Mašková, M. Mrázková

Inscenace je součástí evropského projektu Connect Up, jehož hlavním tématem je propojování kultur, společností, zvyků či sociálních skupin. Projektu se účastní celkem 14 divadel a institucí z celé Evropy. V rámci projektu by mělo být představení uvedeno také v Polsku, Německu, Rakousku a další zemích. Inscenace je určena divákům od 12 let a prožitek z jejího sledování mohou školy využít při výuce dějepisu, společenských věd, zeměpisu nebo dramatické výchovy. Vzniká k ní workshop, metodické listy pro pedagogy a pracovní listy pro žáky a studenty, které bude možné využít rovněž pro distanční výuku.

Putování dobrého Hanse Böhma Evropou je po novince Detektiv Dudek, kterou Alfa stihla odehrát na začátku října, druhou premiérou sezóny 2020/21. V jejím průběhu má divadlo v plánu uskutečnit ještě další dvě premiéry, v březnu hru pro děti od tří let Jak si Míša hledal kamaráda a v květnu příběh O třech synech.

Už v průběhu jarní koronavirové pauzy otevřelo divadlo YouTube kanál Alfa zírá, který nabízí kromě živě vysílaných sobotních představení také záznamy řady inscenací, audio verze pohádek, písničky nebo třeba rady a tipy, jak si doma zahrát loutkové divadlo.

Jako dárek pod vánočním stromečkem může příznivce Alfy potěšit trojCD Pohádky ze zavřeného divadla s audio verzemi nejoblíbenějších pohádkových příběhů.

Zdroj: Divadlo Alfa Plzeň

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *