Průměrná sazba hypoték může vyšplhat až k 6 %. O pořízení bytů bude ale stále zájem

Doba levných hypoték je za námi. Česká národní banka (ČNB) na konci prosince opět zvýšila základní úrokovou sazbu. I když většina bank zatím s dalším zdražováním hypoték vyčkává, dle mého odhadu to ale nevydrží dlouho a sazby hypoték porostou. Průměrná sazba hypoték může vyšplhat až k 6 %. Hlavním důvodem jsou další avizovaná zvýšení úrokových sazeb ze stran centrální banky.  Uvedl to Karel Kotoun, senior manažer finančních služeb Accenture ČR.

Vlastnictví nemovitosti je v Čechách považováno za hlavní investici. Navíc se v ČR daří velmi dobře vzhledem k nákladům na život v porovnání s ostatními zeměmi EU. Lidem žijícím v Česku tak zůstane na konci měsíce na účtu procentuálně více peněz z výplaty, proto bude zájem o pořízení nemovitosti stále velký. A to nejenom v občanů ČR, ale i cizinců, pro které je Praha a další tuzemské lokality zajímavou investiční volbou.

Na ceny bytů bude mít vliv také inflace. A i proto ČNB sleduje takzvaný CPIH, neboli experimentální cenový index se zahrnutím cen starších nemovitostí. Důvodem je, že v současném indexu spotřebitelských cen není dostatečně zahrnuta změna ceny nemovitostí. I proto je ČNB aktivnější ve zvedání úrokových sazeb v porovnání se svými protějšky ze zahraničí. Růst cen, tak bude hrát hlavní roli i pro ceny nemovitostí.

Zdroj: Aspen.pr, ilustrační foto

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *