Prokletí velhartických pánů i pohádka. Na hrad Velhartice přijíždí o víkendech divadlo

Hrad Velhartice vstupuje do vrcholné části turistické sezóny. Kromě standardních prohlídek po hradním a zámeckém okruhu je připraveno hned několik dalších programů, které významným způsobem doplní programovou nabídku.

Zde je seznam připravených představení:

  1. 7. OD 16 HOD.

Teátr Pavla Šmída: Pohádka z budíku

Podivný učitel Zeitmann cestuje po světě a vyučuje nový předmět – časopis. Také Vám někdy čas letí? Nebo se vleče? Je lepší v životě pospíchat nebo se loudat? Učitel Zeitman vyučuje, jak zacházet s časem, aby nás dobře vedl na cestě životem. Vypráví pohádku o dvou bratrech, kteří se vydají hledat čas, aby se ho zeptali, jak to s ním vlastně je.

Komunikativní představení s písničkami a milým humorem je určeno pro děti ve věku od 3 let. Hra má i určitý filozofický rozměr, proto dokáže oslovit i starší děti a dospělé. Pavel Šmíd s touto hrou pravidelně úspěšně vystupuje i v dalších částech Evropy, především ve Španělsku.

 

  1. 7. od 19:30, 20:15, 21:00 a 21:45
    25. 7. 10 hod. – 17 hod. a 19:30, 20:15, 21:00 a 21:45

Divadelní prohlídky: Prokletí velhartických pánů

Procházka historií, procházka časem. Mění se toho hodně, architektura, technické dovednosti, móda, životní styl, jen my lidé jsme stále stejní, se všemi ctnostmi i nectnostmi.

Divadelní prohlídky nám představí nejvýznamnější držitele Velhartic. Začneme v roce 1290 Bohumilem z Budětic, který zde započal se stavbou hradu, zda byl pyšný, kdo ví? Rok 1371 Bušek z Vilhartic- významný šlechtic,který se pohyboval v blízkosti Karla IV. jako nejvyšší komoří, zda hodně jedl a pil, kdo ví? Období husitských válek-rok 1448 Menhart z Hradce – ukrytí korunovačních klenot na Velharticích, 1542 Zdeněk Lev z Rožmitálu – těžba stříbra na Velharticích, smutné období 30.leté války rok 1637 a španělský dobrodruh Martin de hoeff Huerta, který postaví na Velharticích renesanční zámek. Hrad začíná pomalu chátrat. Je rok 1867 a panství patří Karlu Theodoru Sturmfederovi a na hradě se správce Klíma snaží najít ukryté poklady po Huertovi. Dalším osudovým rokem nejen pro Velhartice je rok 1945, kdy je majetek zabaven poslednímu soukromému držiteli panu Josefu Windischgratzemu.To vše je historicky doloženo, ale zda byli pyšní, závistiví, zlostní,…tak to už je jen divadelní příběh, který nám nastavuje zrcadlo, ve kterém můžeme vidět naše lidské vlastnosti, které se po staletí nemění.

S takovým malým historickým a psychologickým exkurzem seznámí večerní a v sobotu 25. 7. i denní návštěvníky Velhartic speciálně připravené divadelní prohlídky. Při procházce hradními i zámeckými prostory Velhartic se mohou návštěvníci těšit na oživlé výjevy na motivy osudů Velhartic a jejich pánů.

Vzhledem k omezené kapacitě těchto speciálních prohlídek doporučujeme využít k nákupu vstupenek předprodej v pokladně hradu Velhartice nebo online nákup vstupenek na vstupenkovém portále NPÚ: https://npuvstupenky.colosseum.eu/velhartice/list

Vedle výše uvedených speciální programů probíhá v hradním pivovaru sezónní fotografická výstava Znovuzrození velhartického hradu. Porovnání historických a současných fotografiích zachycuje zápas o záchranu této významné kulturní památky v posledních desetiletích. Ve spodních částech historického pivovaru je tuto sezónu naposledy k vidění interaktivní výstava věnovaná středověkému stavitelství.

V prostorách hradního pivovaru je situována rovněž stylová restaurace U hradního sládka, nabízející nejen příjemné posezení, ale rovněž kvalitní gastronomii postavenou na dodávkách surovin od vybraných regionálních farmářů a dalších producentů.

V těsné blízkosti velhartických hradeb našly svůj nový domov stavby lidového stavitelství z Klatovska. Jedná se o historicky hodnotné roubené či poloroubené stavby se šindelovými či doškovými střechami. Tento malý skanzen je navíc možné navštívit volně bez ohledu na otevírací dobu hradu.

Zdroj: NPÚ

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *