Přímo na Valentýna vznikl v zoo nový pár. Gunner čekal na Jorinde skoro rok

Skoro po deseti letech se plzeňská zoo vrací k chovu jihoamerického hlodavce aguti černohřbetého. Přímo na Valentýna spojili zoologové samečka Gunnera s jeho novou družkou Jorinde do společného výběhu. Pokud se vše povede, po čtyřech měsících by se jim mohla narodit až dvě mláďata.

“První aguti černohřbetí přišli do Plzně v roce 2007 a mezi lety 2010 a 2015 se podařilo také odchovávat mláďata. Jelikož se jedná o raritnější druh aguti v zoologických zahradách (nejčastěji aguti Azarův) rozhodli jsme se k jeho chovu opět vrátit,” uvedla Kristýna Rothová ze zoo. Za původním nápadem obnovy chovu vedlo rozhodnutí o změnu skladby ve velké voliéře nad pavilónem Amazonie, která byla vybrána jako jejich letní ubikace. Aguti měli díky svému pozemnímu způsobu života obohatit novou ptačí kolekci této voliéry.

Aguti černohřbetý žije v tropických deštných lesích Jižní Ameriky, konkrétně v Brazílii, Bolívii a Paraguayi. Jedná se o hlodavce s denní aktivitou, což je pro návštěvníka zoologické zahrady vždy vítaná vlastnost. Během dne se věnuje hledání potravy – listy, plody, semena, a větvičky. Má velmi ostré zuby je schopen otevřít i velmi tvrdé ořechy. Pokud je období, kdy dozrává velké množství plodů dělá si zásoby „na horší časy“. Těmito zásobami (zejména těmi zapomenutými) nevědomky rozšiřuje některé druhy rostlin. Je to velmi plaché zvíře, jehož primární strategií přežití je útěk. Je ale také schopen „zastrašování“ postavením chlupů na hřbetě, čímž se opticky zvětšuje, nebo podupáváním zadními nohami a poštěkáváním.

“Aguti tvoří většinou monogamní páry na celý život. Rodí jedno až dvě mláďata, častěji dvě, která jsou tzv. nidifugní – to znamená, že jsou plně vyvinutými zmenšeninami svých rodičů, které jsou schopni téměř ihned po narození následovat. Mohou se dožívat 10-15 let,” vysvětluje Kristýna Rothová. Do naší zoo se aguti začali vracet na začátku roku 2024, kdy dorazil ze zoo Lipsko první sameček Gunner (narozený v roce 2023). Jelikož je těchto zvířat v evropském chovu opravdu málo, na svou družku Jorinde (narozená v roce 2024) čekal bezmála rok. Ta přicestovala z téže zoo. Zoo Lipsko je totiž aktuálně nejúspěšnějším chovatelem. Aktuálně je budeme seznamovat v jejich „zimním sídle“ v expozici s mirikinami bolivijskými. Omezenější prostor vnitřní expozice nám dává (v porovnání s jejich venkovní expozicí) lepší kontrolu během jejich spojování. My doufáme, že spojení proběhne bez problémů a budeme se moci těšit na mláďata. Březost u nich trvá zhruba čtyři měsíce, takže nás čeká napínavé jaro,” dodává Kristýna Rothová.

Zdroj: Zoo Plzeň, foto Kateřina Misíková

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *